Dlaczego mam zawroty głowy podczas snu?

Podczas snu zdarza się, że mam zawroty głowy tak jakbym był na jakieś karuzeli odrazu się budzę lecz niestety z zawrotami po pewnej chwili zawroty ustają ale gdy tylko zasnę to znów budzę się z zawrotami na dodatek gdy już wstane to boli mnie głowa przez te 3h lecz ból nie jest jakiś silny czy to jest jakaś choroba? 18 lat

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Pana stan może mieć wiele przyczyn, ale najprawdopodobniej wskazuje na zaburzenia błędnika.

Błędnik to część ucha wewnętrznego, jest on odpowiedzialny za zachowanie równowagi i zmysł słuchu. Odbiera bodźce i gdy występuje ruch w przedsionku, powoduje uczucie nierównowagi.

Do najpopularniejszych objawów zaburzeń błędnika należą wspomniane przez Pana zawroty głowy (występujące także w pozycji leżącej czy podczas snu), a także nudności i wymioty.

Przy diagnozie problemów błędnika stosuje się badania słuchu, próby błędnikowe, a także elektronystagmografię i videonystagmografie.

Samo zaburzenie działania błędnika jest jedynie objawem i może zwiastować poważniejsze choroby. Po pierwsze występuje on przy chorobie Meniere’a, która wywołuje zawroty głowy, nudności i wymioty, a także pogorszenie słuchu. Często problem jest też spowodowany zapaleniem błędnika.

Zachęcamy do udania się na wizytę do laryngologa lub neurologa, którzy mogliby dokonać dokładniejszej analizy przyczyn występowania zawrotów głowy, oraz zaproponować ewentualne leczenie.

W linku poniżej znajdzie Pan więcej informacji dotyczących chorób błędnika:

https://portal.abczdrowie.pl/blednik-budowa-choroby-zapalenie-blednika

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.