Czy kręgosłup może mieć wpływ na pojawianie się zawrotów głowy?

Dzień dobry. Od kilku lat mam silne zawroty po trzymaniu głowy w niskiej pozycji przez dłuższy czas - ok pół h, (np. po czytaniu książki, używaniu komputera czy telefonu) są one połączone z oczopląsem (III stopnia) oraz wymiotami. Tomograf głowy nie wykazał żadnych zmian. Rok temu miałam wykonany rentgen kręgosłupa szyjnego, wynik - lordoza szyjna zniesiona. Parę dni temu miałam badanie rezonansu kręgosłupa szyjnego. Oto wynik: lordoza szyjna zniesiona. Krążki m-k C3/4/5/6 z częściami odwodnienia i o zachowanej wysokości. Kanał kręgowy i otwory m-k prawidłowo szerokie. Rezerwa objętościowa kanału kręgowego zachowana, rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Co oznaczają te krążki z cechami odwodnienia? I jakie powinnam podjąć dalsze kroki, żebym mogła normalnie funkcjonować? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Bóle kręgosłupa

Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Wynik badania MR sugeruje obecność początkowych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego.
Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn.
W Pani przypadku mogą być wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, szczególnie jeśli pojawiają się przy ruchach głową. Najczęściej zawroty wywołuje odchylanie głowy do tyłu i obracanie jej (np. podczas takich prac jak wieszanie firanek), przyginanie głowy. Mogą im towarzyszyć mdłości i wymioty, zaburzenia równowagi oraz zaburzenia słuchu, np. chwilowa głuchota lub przeciwnie – szum, piszczenie lub buczenie. Przyczyną takich problemów jest ucisk na tętnice kręgowe przez struktury kostne kręgosłupa, co pogarsza przepływ krwi, a poza tym powoduje chwilowe niedotlenienie. Jednym z podstawowych badań jest wówczas ultradźwiękowe (dopplerowskie) badanie przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych oraz badanie tętnic mózgowych - transcranial doppler TCD. W trakcie badania trzeba wykonać test skrętów głowy w prawo i w lewo, a także wykonać badanie w pozycji w której występują zawroty. Profilaktycznie należy unikać przyginania, odginania i skrętów głowy.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty