Czy kręgosłup może mieć wpływ na pojawianie się zawrotów głowy?

Dzień dobry. Od kilku lat mam silne zawroty po trzymaniu głowy w niskiej pozycji przez dłuższy czas - ok pół h, (np. po czytaniu książki, używaniu komputera czy telefonu) są one połączone z oczopląsem (III stopnia) oraz wymiotami. Tomograf głowy nie wykazał żadnych zmian. Rok temu miałam wykonany rentgen kręgosłupa szyjnego, wynik - lordoza szyjna zniesiona. Parę dni temu miałam badanie rezonansu kręgosłupa szyjnego. Oto wynik: lordoza szyjna zniesiona. Krążki m-k C3/4/5/6 z częściami odwodnienia i o zachowanej wysokości. Kanał kręgowy i otwory m-k prawidłowo szerokie. Rezerwa objętościowa kanału kręgowego zachowana, rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Co oznaczają te krążki z cechami odwodnienia? I jakie powinnam podjąć dalsze kroki, żebym mogła normalnie funkcjonować? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Wynik badania MR sugeruje obecność początkowych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego.
Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn.
W Pani przypadku mogą być wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, szczególnie jeśli pojawiają się przy ruchach głową. Najczęściej zawroty wywołuje odchylanie głowy do tyłu i obracanie jej (np. podczas takich prac jak wieszanie firanek), przyginanie głowy. Mogą im towarzyszyć mdłości i wymioty, zaburzenia równowagi oraz zaburzenia słuchu, np. chwilowa głuchota lub przeciwnie – szum, piszczenie lub buczenie. Przyczyną takich problemów jest ucisk na tętnice kręgowe przez struktury kostne kręgosłupa, co pogarsza przepływ krwi, a poza tym powoduje chwilowe niedotlenienie. Jednym z podstawowych badań jest wówczas ultradźwiękowe (dopplerowskie) badanie przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych oraz badanie tętnic mózgowych - transcranial doppler TCD. W trakcie badania trzeba wykonać test skrętów głowy w prawo i w lewo, a także wykonać badanie w pozycji w której występują zawroty. Profilaktycznie należy unikać przyginania, odginania i skrętów głowy.
Pozdrawiam