Mam zawroty głowy, osłabienia, połączone z zaburzeniami ostrości widzenia
Mam 40 lat. 3 miesiące temu robiłem badania w szpitalu. Morfologia wyszła mi dobrze. TK z kontrastem też wyszłodobrze. Natomiast RTG kręgosłupa szyjnego w opisie wyszło mi tak: Wyprostowanie lordozy szyjnej, nieco zwężona przestrzeń międzykręgowa C5 C6, w dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego widoczne zaostrzenia i wyciągnięcia przednich i tylno-bocznych krawędzi trzonów. Wnioski: RTG SPONDYLOSIS CERVICALIS INCIPIENS. Czy te objawy mogą być od kręgosłupa szyjnego? Leczę się też na nadciśnienie tętnicze. PROSZĘ O PORADĘ. Z GÓRY DZIĘKUJĘ.

MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Opis badania rentgenowskiego kręgosłupa szyjnego wskazuje na wczesne stadium zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Wskazują na to zaostrzenia krawędzi kręgów, a także zwężenie przestrzeni międzykręgowej, które wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem).
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą być jedną z przyczyn zawrotów i bólów głowy z zaburzeniami widzenia. Jest to spowodowane początkowo podrażnieniem, następnie uciskiem na tętnice kręgowe, przebiegające przez tworzące się "wyrośla kostne" chorych kręgów. Tętnice te razem z tętnicami szyjnymi zaopatrują w krew mózg. Stąd zaburzony przepływ przez te naczynia może skutkować pewnymi objawami ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Nadciśnienie tętnicze predysponuje do zmian w samych naczyniach, które stają się bardziej podatne na wpływ zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Dlasze postępowanie będzie zależeć od pełnego obrazu choroby, który zna lekarz prowadzący. Możliwe, że będzie potrzebna konsultacja ortopedy bądź neurochirurga.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.