Proszę o interpretację badania rtg kręgosłupa.

Bardzo proszę o interpretację moich wyników rtg kręgosłupa szyjnego AP i boczne. Proszę o wytłumaczenie mi tych wyników rtg, czy z moim kręgosłupem jest tak źle? Mam 45 lat. Zwężenie przestrzeni międzykręgowych C5-C6. Spłycenie lordozy. Osteofity krawędzi trzonów wymienionych kręgów wyostrzenia wyrostków haczykowatych, zwapnienia w więzadle podłużnym przednim. Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ.

45 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Drogi Panie!

Wynik badania rentgenowskiego kręgosłupa szyjnego wskazuje na zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa (osteofity krawędzi trzonów wymienionych kręgów wyostrzenia wyrostków haczykowatych, zwapnienia w więzadle podłużnym przednim) oraz proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych C5 i C6 (zwężenie przestrzeni międzykręgowych). Jest to stan przewlekły, mogący dawać bolesne dolegliwości.

Spłycenie lordozy zresztą wskazuje na zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych, najczęściej w mechanizmie obrony przeciwbólowej.

Postępowanie w przypadku tego typu zmian zależy w głównej mierze od rodzaju i nasilenia objawów. Może być zachowawcze - przy pomocy leków i odpowiednich działań rehabilitacyjnych, oraz operacyjne - w znacznie nasilonych przypadkach z wypadaniem funkcji uciskanych nerwów lub rdzenia.

Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu skierowania do ortopedy/specjalisty rehabilitacji medycznej/neurochirurga - w zależności od wskazań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.