Witam
Postawienie prawidłowej i rzetelnej diagnozy afazji dziecięcej to proces długotrwały i wymagający zazwyczaj kilku wizyt u specjalisty. Logopeda ocenia mowę dziecka - czynną oraz bierną/ umiejętności tworzenia wypowiedzi pod względem treściowym, językowym i fonetycznym oraz rozumienia słyszanych komunikatów. Ocenia budowę i funkcję narządów mowy oraz umiejętność powtarzania. Obserwuje zachowanie dziecka, jego sprawność motoryczną, lateralizację,rozpoznawanie dźwięków i orientację przestrzenną. Dopiero po kilku takich wnikliwych obserwacjach można stwierdzić , czy jest to afazja i czy można mówić o afazji. Afazja to zespół wielu objawów przejawiający się w różnych sferach dziecka i odpowiedź na portalu w tej kwestii nie jest możliwa.
Pozdrawiam
Anna Szyda
Witam, przypadki niedokształcenia mowy o typie afazji rozpoznaje się wówczas, gdy w pewnym okresie życia dziecka obserwowano prawidłowy rozwój sprawności językowych, a zaistniały epizod neurologiczny doprowadzając do uszkodzenia mózgu, spowodował regres rozwoju mowy
i utrzymujące się trudności w jej ponownym opanowaniu.Istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń ekspresji,percepcji lub zaburzeń mieszanych. Przy czym dziecko z niedokształceniem mowy o typie afazji posiada anatomiczno fizjologiczne podstawy prawidłowej artykulacji. W niedokształceniu mowy o typie afazji mogą występować zakłócenia artykulacyjne typu mylenie głosek. Czy w przypadku Pani syna mamy do czynienia z niedokształceniem mowy o typie afazji, to pytanie do specjalisty prowadzącego Pani dziecko.
Witam serdecznie. Pyta Pani, czy w przypadku synka możemy mówić o niedokształceniu mowy o typie afazji. Nie opisuje Pani, jak rozwijała się mowa chłopca, czy oprócz problemów językowych zauważa Pani inne problemy, np. poznawcze lub z obszarów rozwoju psychoruchowego i emocjonalnego.
Dzieci o typowym rozwoju przyswajają system językowy na podstawie jego użycia (słuchają, powtarzają, zapamiętują słowa, przyswajają reguły gramatyczne i coraz lepiej mówią). Natomiast dzieci, u których rozpoznawane jest niedokształcenie mowy o typie afazji zaczynają mówić z opóźnieniem. Mowa ich rozwija się nietypowo. Zdarza się, że dziecko najpierw lepiej mówi, niż rozumie (odwrotnie niż w normalnym rozwoju dziecka) albo może być tak, że dziecko dość dobrze rozumie mowę, lecz nie mówi lub mówi niewiele. Trudności u dzieci z niedokształceniem mowy o typie afazji mogą polegać również na trudnościach w powtarzaniu na polecenie dźwięków, sylab, czasem prostych słów, a jednocześnie dziecko próbując mówić przypadkowo używa ich. Bywa też tak, że dziecko wypowiada proste sylaby, powtarza je, ale nie tworzy z nich słów. Dzieje się tak, ponieważ dziecko nie ma pewności, że konieczny do zrealizowania wzorzec ruchowy będzie zgodny ze wzorcem słuchowym, a zniekształcenia słów są powtarzalne.
Dzieci z niedokształceniem mowy o typie afazji charakteryzują się tym, że system językowy nie jest wykształcony lub wykształcony jest tylko fragmentarycznie, a przyswajanie mowy nie odbywa się w sposób naturalny.
Przede wszystkim pragnę podkreślić, że postawienie diagnozy niedokształcenia mowy o typie afazji jest trudne u tak małego dziecka. Mówimy tu raczej o ryzyku tego niedokształcenia. Warto skonsultować się z psychologiem, ponieważ zaburzenie mowy o typie afazji może współwystępować z innymi zaburzeniami (niedojrzałość emocjonalna, zaburzenia uwagi, ADHD, zaburzenia emocjonalne, obniżona sprawność intelektualna). Warto zdiagnozować dziecko po to, aby postępowanie i terapia synka była prawidłowa. Życzę powodzenia - Marlena Strzępka
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy afazję u dziecka można pomylić z autyzmem? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Afazja motoryczna u 3-latka – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Czy zaburzenia pokroju afazji możną istnieć w chorobach psychicznych? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Afazja motoryczna u dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Afazja u dzieci a jej diagnoza – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Jakie są objawy afazji ruchowej u 5-latka? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Co znaczy ten wynik EEG u dziecka? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Co mogą znaczyć problemy z mówieniem u mojego synka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak rozpoznać afazję ruchową? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy mój roczny synek może mieć autyzm? – odpowiada Mgr Joanna Szlasa