Czy zaburzenia pokroju afazji możną istnieć w chorobach psychicznych?

Witam. Mam pytania dotyczące afazji i pamięci oraz koncentracji. Czy zaburzenia pokroju afazji możną istnieć w chorobach psychicznych? Czy zaburzenia pamięci, nawet z niedoborów minerałów, chorób tarczycy, niekoniecznie te spowodowane patologią w mózgu, mogą być powiązane z problemami z mówieniem ( zapominanie słów itp ), czy to zawsze będzie afazja? Czy np w depresji częste jest zapominanie słów? Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Przyczyn może być wiele w tym także schorzenia psychiatryczne , konieczna wizyta u lekarza neurologa

Szanowny Panie!

Afazja to zaburzenie mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu organicznym (udar mózgu) bądź mechanicznym (np. wypadek samochodowy).

Wystarczy wypić więcej alkoholu, aby mówić nieskładnie. Różne zaburzenia emocjonalne, duży stres mogą mieć wpływ na naszą pamięć, koncentrację czy mowę, chociażby jąkanie. Czy swoista mowa osób psychicznie chorych, zwana schizofazją.

Z pozdrowieniami
Paweł Majcherczyk