Czy mogę mieć MR w takiej sytuacji?
Witam. Mam pytanie odnośnie badanie rezonansu magnetycznego. Jestem po operacji (11 lat temu), po pęknięciu tętniaka mózgu i zaklipsowaniu drugiego tętniaka,po czym niestety zastąpiła amnezja i afazja. Od pewnego czasu odczuwam niestety częste bóle głowy. Dlatego dostałam skierowanie na badanie rezonansu z kontrastem. Mam pytanie,czy jest jakieś ryzyko,odnośnie klipsa na tętniaku,jeżeli tak to jakie. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
przyjmuje się, że przeciwwskazaniem do badania MRI są metalowe elementy znajdujące się w ciele pacjenta, czyli śruby, protezy, a także między innymi klipsy naczyniowe na tętniaku. Ponieważ tętniaki zamykane są między innymi za pomocą klipsów metalowych, wówczas wykonanie badania MRI jest bezwzględnie zakazane.
Po więcej informacji odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-z-kontrastem.
Jednak proszę pamiętać, że w dokumentacji medycznej powinna Pani mieć szczegółową informację na temat rodzaju klipsa, który został założony. Identyfikacja pozwala na upewnienie się poprzez producenta co do materiału, z jakiego klips jest wykonany – często klipsy wykonywane są z tytanu.
Jeżeli zatem okaże się jednak, że klips nie został wykonany z żadnych metalowych elementów, wówczas może Pani bezpiecznie poddać się badaniu MRI.
W razie wątpliwości może Pani skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg lub z technikiem czy lekarzem z pracowni rezonansu magnetycznego. Proszę pamiętać, że na badanie musi Pani zabrać wyniki poprzednich badań, a także całą dokumentację medyczną.
Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/tetniak-objawy.