Witam. Nie ma wytycznych mówiących o tym ile razy w roku możemy wykonywać takie badania. Wszystko uzależnione jest od indywidualnego stanu organizmu pacjenta i potrzeby wykonywania takich właśnie badań. W każdym przypadku zaleca się aby między badaniami zachować kilkudniową przerwę.

0

Nie ma przeciwwskazań co do częstotliwości wykonywania badania rezonansem magnetycznym (MRI). Można je wykonywać tak często jak tylko będzie potrzeba wg lekarza prowadzącego Pana.

Przeciwwskazaniami bezwzględnymi czyli na podstawie, których nie możemy wykonać badania MRI jest:
- wszczepiony rozrusznik serca
- wszczepiony neurostymulator
- wszczepiony implant ślimakowy
- klipsy naczyniowe po operacjach tętniaków mózgu
- niektóre rodzaje zastawek serca (wszystkie zastawki wymagają sprawdzenia, czyli dostarczenia pełnej dokumentacji określającej z jakiego materiału zostały wykonane wszczepione urządzenia)
- szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które z powodu przebytego urazu, lub pracy w szkodliwych warunkach, mogą mieć metaliczne ciała obce, na przykład opiłki żelaza, przede wszystkim w obrębie oczodołów. W przypadku podejrzenia obecności ciała obcego wskazana jest przed badaniem MRI konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Natomiast przeciwwskazaniem względnym (czyli na podstawie, których można wykonać po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym lub radiologiem):
- metalowe endoprotezy i ciała obce (np. aparat stały ortodontyczny) znajdują się w innej lokalizacji niż w obszarze badania.
- pompa insulinowa – tuż przed rozpoczęciem badania należy zdjąć pompę insulinową, transmiter oraz sensor i usunąć je z miejsca narażonego na działanie pola magnetycznego.
- stenty w naczyniach wieńcowych
- klipsy hemostatyczne np. po usunięciu pęcherzyka żółciowego, po upływie 6 tygodni od operacji.
- endoprotezy lub implanty metalowe ortopedyczne
- implanty dentystyczne, wypełnienia, mostki mogą zniekształcać obraz tkanek w ich sąsiedztwie, przede wszystkim w okolicy twarzoczaszki
- wcześniejsze wystąpienie reakcji alergicznych na kontrast podany w trakcie badania (środki kontrastowe stosowane w badaniach MRI są ogólnie bezpieczne)
- klaustrofobia.
- pierwszy trymestr ciąży.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty