Stabilizator kręgosłupa - czy mogę mieć wykonane MRI?

Witam. Wiele lat temu przeszłam operację kręgosłupa - skolioza III st. Do dnia dzisiejszego mam wstawiony metalowy stabilizator kręgosłupa. Ostatnio bardzo nasilił się ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zdjęcia Rtg. mogą sugerować dyskopatię L4/L5/S1. W celu dalszej diagnostyki otrzymałam skierowanie na badanie RM odcinka lędźwiowego. We wszystkich opisach dotyczących tego badania są informacje, że nie mogą zostać do niego zakwalifikowani pacjenci, którzy mają w ciele metalowe implanty. Lekarz kierujący mnie na badanie wspomniał jedynie, że wynik badania ze względu na implant może być zaburzony, ale nie mówił o zagrożeniach. Więc czy informacja dotycząca przeciwwskazań wiąże się z ewentualnym zaburzeniem wyniku badania, czy innym ryzykiem w związku z implantem??
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania za pomocą rezonansu magnetycznego jest rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe, metaliczne ciało w oku. Wśród względnych przeciwwskazań znajdują się klipsy metalowe, metaliczne implanty ortopedyczne: sztuczne stawy, druty, śruby i stabilizatory, metaliczne ciała obce w organizmie, sztuczna zastawka serca. Mogą one powodować zniekształcenie obrazu i utrudniają jego interpretację o ile znajdują się w polu badania. Proszę zatem poinformować lekarza/techników przeprowadzających badanie, że ma Pani wstawiony taki stabilizator.