Czy można wykonać MR przy sztyfcie w dziąśle?

Czy metalowy sztyft w zębie jest przeciwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kolana?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rezonans magnetyczny to technika obrazowania wnętrza ciała człowieka. Wykorzystuje ona pole magnetyczne i fale radiowe, które mogą wchodzić w interakcję z metalami.

W związku z tym podczas badania należy pozbyć się urządzeń elektronicznych oraz wszelkich metalowych elementów, przez które wynik mógłby zostać zaburzony, a sprzęt zepsuty. Są to m.in. elementy stroju (zegarek, pasek, biżuteria), jak i telefony komórkowe czy aparaty słuchowe i ortodontyczne. Przeciwwskazaniem mogą być także śruby ortopedyczne, wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne czy rozruszniki serca.

Implanty stomatologiczne są względnym przeciwwskazaniem, co oznacza, że ostateczna decyzja należy do lekarza, który nadzoruje badanie i to z nim najlepiej skonsultować tę kwestię. Jednak w związku z tym, iż metal znajduje się w jamie ustnej, a badanie dotyczy kolana, to nie powinno to stanowić przeciwwskazania. Istotny jest również rodzaj metalu.

Odpowiedź na podobne pytanie znajduje się pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rezonans-magnetyczny-glowy-a-zab-na-metalowym-wkladzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.