Czy można wykonać MR przy sztyfcie w dziąśle?
Czy metalowy sztyft w zębie jest przeciwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kolana?

MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
rezonans magnetyczny to technika obrazowania wnętrza ciała człowieka. Wykorzystuje ona pole magnetyczne i fale radiowe, które mogą wchodzić w interakcję z metalami.
W związku z tym podczas badania należy pozbyć się urządzeń elektronicznych oraz wszelkich metalowych elementów, przez które wynik mógłby zostać zaburzony, a sprzęt zepsuty. Są to m.in. elementy stroju (zegarek, pasek, biżuteria), jak i telefony komórkowe czy aparaty słuchowe i ortodontyczne. Przeciwwskazaniem mogą być także śruby ortopedyczne, wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne czy rozruszniki serca.
Implanty stomatologiczne są względnym przeciwwskazaniem, co oznacza, że ostateczna decyzja należy do lekarza, który nadzoruje badanie i to z nim najlepiej skonsultować tę kwestię. Jednak w związku z tym, iż metal znajduje się w jamie ustnej, a badanie dotyczy kolana, to nie powinno to stanowić przeciwwskazania. Istotny jest również rodzaj metalu.
Odpowiedź na podobne pytanie znajduje się pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rezonans-magnetyczny-glowy-a-zab-na-metalowym-wkladzie.