Czy taki paraliż i afazję można rehabilitować?

Dobry Wieczór! Chciałabym zasięgnąć opini lekarza neurochirurga. Mam mamę po wycięciu guza mózgu. Dwa tygodnie temu była operowana, obecnie czekamy na wyniki histopatologiczne. Na tą chwilę wiem że jest to nowotwór złośliwy mózgu, płat skroniowy po stronie lewej. Guz był wielkości 85mm wycięte z tego zostało 60 procent. Moje pytanie brzmi w kierunku jakiejkolwiek rehabilitacji. Wiem że rokowania są niepomyślne ale mama bardzo oczekuje na rehabilitację gdyż jest sparaliżowana i ma afazje. Paraliż prawej strony ręki i nogi. Proszę mi powiedzieć czy taki paraliż i afazje można rehabilitować? Czy ona minie czy to jest skutek uboczny i zostanie już do końca życia.? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję.

Dobry wieczór!

Należy rozpocząć terapię neurologopedyczną. Czy objawy miną? Z Pani informacji, podejrzewam, że niestety mama nie powróci do takiego stanu, jaki był przed operacją. Ale można poprawić funkcjonowanie: myślenie, pamięć, nazywanie. Wszystko zależy w jakiej obecnie mama jest formie. Trzeba byłoby sprawdzić rozumienie, mowę. Należałoby wprowadzić ćwiczenia oddechowe, fonacyjne oraz artykulacyjne. Ja zalecam również - w zależności od przypadku - pracę z dyktafonem. Odsłuchiwanie i powtarzanie. Zachęcam Panią do obejrzenia mojej rozmowy z dr. Michałem Bitniokiem na YouTube (Awangarda Logopedii). Tam poruszamy wątek osoby z afazją.

Pozdrawiam

Paweł Majcherczyk