Uraz głowy czołowo-skroniowy

Syn w wieku 2lat miał uraz głowy czołowo skroniowy po lewej stronie.Lekkie wstrząśnienie mózgu, oraz nieprawidłowy odruch Babilńskiego po prawej stronie. Tomografia nic nie wykazała.Teraz syn ma 5 lat i niewiele mówi. Neurolog stwierdził SLI a psycholog afazję mieszaną. Czy zab mowy mogą być spowodowane wypadkiem. Czy powinnam zrobić EEG i inne badania synowi? Neurolog nic nam nie zlecił

Szanowna Pani!

Uszkodzenia mózgu bardzo często mają wpływ na prawidłową mowę (afazja). Ale lekkie wstrząśnienie mózgu nie powinno zaburzać artykulacji. Zalecam wizytę u neurologopedy. Celem sprawdzenia wymowy oraz rozumienia. Podejrzewam, że wypadek mógł pozostawić traumę u dziecka, co może wpływać na mowę, a właściwie na jej brak (mutyzm).

Pozdrawiam
Paweł Majcherczyk

Uraz, jeżeli nie był poważny, a z opisu wynika,że nie było utraty przytomności, żadnych poważnych konsekwencji poza wstrząśnieniem mózgu, nie powinien wpłynąć na ogólny rozwój chłopca. W sprawie zaburzeń mowy proszę skontaktować się z logopedą, po zbadaniu dziecka i określeniu rodzaju zaburzeń będzie można wdrożyć terapię