Czy badania potwierdzają afazję?

Na skutek silnej reakcji alergicznej doświadczyłam niedotlenienia , po którym pojawiły się u mnie objawy lekkiej afazji (opinia psychologa klinicznego). Badanie tomograficzne głowy wykonano dopiero 5 miesięcy po wypadku, badanie nie wykazało zmian. Podobno wynik ten jest niemiarodajny, gdyż badanie zrobiono zbyt późno, prawidłowo powinno zostać zrobione w pierwszych dobach po zdarzeniu. Czy można takie badanie traktować jako wiarygodne, przesądzające np. o braku afazji?

Dzień dobry!
Afazja to utrata lub częściowe uszkodzenie poprzednio posiadanej u człowieka czynności mowy spowodowane organicznym uszkodzeniem mózgu. Pisze Pani, ze tomografia nie wykazała zmian, co natomiast z Pani umiejętnościami porozumiewania się? Czy się wycofały czy są na tym samym poziomie co zaraz po niedotlenieniu? Czy podjęła się pani rehabilitacji np. z logopedą? Proszę o więcej informacji.
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska

Witam,

afazja jest stanem odwracalnym, jest to zaburzenie mowy, które charakteryzuje się niemożnością rozumienia mowy lub niemożliwością wyrażania słowami myśli, w przypadku sprawnego aparatu wykonawczego, nie wspomina Pani o rodzaju afazji. Jednak jedno nie wyklucza drugiego, odnoszę się do tego, co Pani pisze, biorąc pod uwagę możliwości regenerujące jeśli chodzi o mózg człowieka, może nie być trwałych zmian, które byłyby widoczne w obrazie tomograficznym, bardziej szczegółowym badaniem jest rezonans magnetyczny.

Pozdrawiam serdecznie