Podejrzenia afazji u 5-latka

Witam. Syn ma 5 lat. Psycholog w poradni podejrzewa afazję. Dziecko rozumie polecenia i adekwatnie na nie reaguje, wskazuje nazywane przedmioty, ma jednak trudności ze złożonymi zdaniami,mało mało , błędnie i niezrozumiale. Byliśmy z wizyta u neurologa który po ogólnikowym badaniu stwirdził , że syn jest neurologicznie zdrowy, n=ma jedynie zaburzenie rozwoju mowy, natomiast foniatra uważa , że jest to afazja. Gdzie dalej szukać pomocy, aby dowiedzieś się co jest synowi.

A czy specjaliści zaproponowali jakąś formę rehabilitacji? Jeśli tak, to warto zacząć działać, choć rozumiem, ze jest Państwu trudno, gdy diagnozy specjalistów nie pokrywają się.Mimo to warto rozpocząć wspieranie rozwoju werbalnego synka, im szybciej tym lepiej.

Witam,

żeby stwierdzić afazję, potrzeba określonych przesłanek, np. uszkodzenie lub niedotlenienie lewej półkuli mózgu – co może określić neurolog.

Pisze Pani o konkretnym problemie z mową, co z pewnością ma/będzie miało wpływ na rozwój psychospołeczny Pani syna, wiec jest to problem, na którym należy się przede wszystkim skupić w terapii. Z pewnością pomocne może być odizolowanie dziecka od oglądania telewizji, radia, komputera, które stymulują prawą półkulę mózgową.

Zachęcam Panią także do zapoznania się z lektura książki „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka.”, gdzie znajdzie Pani przykłady ćwiczeń rozwojowych dla dzieci od 3 miesiąca do 6 roku życia.
Przydatne może być również odsłuchiwanie przez dziecko słuchowisk terapeutycznych, z serii logopedycznej "Słucham i uczę się mówić", w kolejności: 1. Samogłoski i wykrzyknienia, 2. Wyrażenia dźwiękonaśladowcze , 3. Sylaby i rzeczowniki 4. Sylaby i czasowniki l. pojedyncza – po 30 minut dziennie (można to odsłuchanie podzielić na kilka sesji, w zależności od możliwości skupienia dziecka), znajdzie je Pani na stronie www.arson.pl.

Powyższe rady proszę potraktować tylko jako sugestie, nic nie zastąpi jednak konsultacji bezpośredniej ze specjalistą (psychologiem dziecięcym/logopedą), który określi wielkość problemu, opracuje program pracy z dzieckiem i ukierunkuje jakie kolejne kroki powinny być podejmowane.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel