A czy specjaliści zaproponowali jakąś formę rehabilitacji? Jeśli tak, to warto zacząć działać, choć rozumiem, ze jest Państwu trudno, gdy diagnozy specjalistów nie pokrywają się.Mimo to warto rozpocząć wspieranie rozwoju werbalnego synka, im szybciej tym lepiej.
Witam. Myślę że w takiej sytuacji warto zasięgnąć ponownej opini u innych specjalistów (takich z polecenia lub specjalizujących się w afazji). Pozdrawiam
Witam,
żeby stwierdzić afazję, potrzeba określonych przesłanek, np. uszkodzenie lub niedotlenienie lewej półkuli mózgu – co może określić neurolog.
Pisze Pani o konkretnym problemie z mową, co z pewnością ma/będzie miało wpływ na rozwój psychospołeczny Pani syna, wiec jest to problem, na którym należy się przede wszystkim skupić w terapii. Z pewnością pomocne może być odizolowanie dziecka od oglądania telewizji, radia, komputera, które stymulują prawą półkulę mózgową.
Zachęcam Panią także do zapoznania się z lektura książki „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka.”, gdzie znajdzie Pani przykłady ćwiczeń rozwojowych dla dzieci od 3 miesiąca do 6 roku życia.
Przydatne może być również odsłuchiwanie przez dziecko słuchowisk terapeutycznych, z serii logopedycznej "Słucham i uczę się mówić", w kolejności: 1. Samogłoski i wykrzyknienia, 2. Wyrażenia dźwiękonaśladowcze , 3. Sylaby i rzeczowniki 4. Sylaby i czasowniki l. pojedyncza – po 30 minut dziennie (można to odsłuchanie podzielić na kilka sesji, w zależności od możliwości skupienia dziecka), znajdzie je Pani na stronie www.arson.pl.
Powyższe rady proszę potraktować tylko jako sugestie, nic nie zastąpi jednak konsultacji bezpośredniej ze specjalistą (psychologiem dziecięcym/logopedą), który określi wielkość problemu, opracuje program pracy z dzieckiem i ukierunkuje jakie kolejne kroki powinny być podejmowane.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Afazja a opóźniony rozówj umysłowy u 5-latka – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Czy można w przypadku mojego synka mówić o afazji? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Czy afazję może stwierdzić psychiatra? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Stwierdzona afazja u 5-letniego dziecka – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Podejrzenie afazji u 5-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Czy możliwa jest afazja motoryczna u 8-latka? – odpowiada mgr Agnieszka Nowak
- Jakie są objawy afazji ruchowej u 5-latka? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Jak zdiagnozować przyczyny braku i rozumienia mowy u 5-latka? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Afazja motoryczna u 3-latka – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Afazja motoryczna u 8-letniego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein