Co oznaczają te epizody afazji?

Dzień dobry. Moja żona (40 lat, dobry stan zdrowia, brak zdiagnozowanych chorób poza dyskopatią z która zmaga się od kilkunastu lat) miała ostatnio dwa chwilowe epizody afazji (jeśli dobrze to określam) Odstęp pomiędzy nimi ok 6 tygodni. W obydwu przypadkach miało to miejsce w środku nocy po przebudzeniu i trwało ok 10 sekund. Usiłowała mnie poprosić o ściszenie telewizora i nie była w stanie użyć prawidłowych słów (mówiła ale nie było to zrozumiałe). Po chwili wszystko wróciło do normy. Nie ma bólu głowy, sztywności karku, jest w stanie dotknąć nosa z zamkniętymi oczami czy stanąć na palcach. Czy powyższe dwie sytuacje powinny budzić niepokój ? Czy może być to związane z problemami w odcinku szyjnym kręgosłupa ? Żona nie bierze żadnych leków. Dziękuje i pozdrawiam.

Dobry wieczór!

Nie jest to afazja, ponieważ afazja to zaburzenie mowy (rozumienia, często też: pisania, czytania) spowodowane uszkodzeniem mózgu (fizyczne, bądź przez udar). Ale jeśli się takie sytuacje się powtórzą, warto zgłosić się do neurologa (neurochirurga), może na badanie tomografu głowy (sprawdzić czy to nie były mikro udar), i dopytać czy od kręgosłupa mogą występować takie zaburzenia mowy.

Pozdrawiam

Paweł Majcherczyk

PM Logopedia