Czy zaburzenia mowy, jak zapominanie słów oznacza afazję?

Witam Mam pytanie dotyczące afazji. Czy każde zaburzenia mówienia ( w postaci zapominania sporadycznie słów, zdarzanie się mylenie głosek itp ) musi być afazją? Czy tego typu zaburzenia mogą być związane z depresją, nerwicą lub innymi psychicznymi zaburzeniami? Jeśli np człowiek ma dużo stresu. Czy afazja może wystąpić w SM? I ostatnie pytanie, czy zapominanie słów może być związane generalnie z zaburzeniami pamięciowy czy to zawsze są osobne zaburzenia? Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Sporadyczne zapominanie słów, nie jest afazją, a może być symptomem, występującym w depresji, w nerwicy, jak również w stresie, szczególnie przewlekającym się.

W celach diagnostycznych, wskazane byłoby badanie neuropsychologiczne, które diagnozuje funkcje poznawcze, m.in. deficyty pamięciowe.

Serdeczności i pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com