Dlaczego może pojawić się u mnie afazja?
Dzień dobry. W zeszłym roku będąc na wizycie u lekarza,poinformował ,że mogę mieć afazje. Nie powiedział skąd ona się wzięła i co mogę z tym zrobić. Byłam u trzech nueorologow, każdy mówi co innego. Zrobiłam rezonans, który nic nie wykazał. Jakie badania można jeszcze zrobić?

KOBIETA, 49 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
afazja to zaburzenie mowy. Może mieć ono różnorodne przyczyny. Głównie chodzi tu o uszkodzenia tkanki mózgowej czy zaburzenia krążenia. Bardzo dobrze, że wykonała Pani MR, które na ten moment nie potwierdza przypuszczeń lekarza. Niemniej jednak warto podejść do sprawy czujnie i rozważyć wykonanie innych badań, które pozwolą ocenić stan mózgowia. Można z pewnością zapytać neurologa o badanie EEG, które ocenia aktywność elektryczną mózgu. Pomoże wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodka mowy. Dodatkowo warto rozważyć badanie oceniające krążenie mózgowe czy testy neuropsychologiczne. Czasem także przyczyna może być metaboliczna, związana z nieprawidłowym działaniem neurotransmiterów czy niedoborami witamin. Z tego też względu na pewno trzeba poszukać możliwych źródeł, aby mieć wiedzę co robić w przyszłości. Zachęcamy zatem do ponownego kontaktu z neurologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.