Afazja u dzieci a jej diagnoza

w jakim wieku i gdzie mozna zdiagnozowac afazje u dzieci? syn ma 30 mies.do 22mies. tylko gaworzyl,pozniej dlugo bylo tylko mama tata(nazywal tak wszystko)od 7 mies chodzi regularnie do logopedy(wwrd) i postep jest niewielki,uzywa ok 30-40 najprostszych slow,od 3 tyg zaczal powtarzac slowa po kims(mocno znieksztalcone)zapytane za chwile co to sam niepowtorzy,nie mowi jak robia zwierzatka(na wszystkie mowi niam niam(szczeka pies) lub mu,niewskazuje nic na obrazku a na zywo tylko to co dobrze zna. czy takie objawy mogą wskazywać na afazję u dzieci czy jednak jest to coś innego? czytalam sporo na temat afazji u dzieci i właśnie to najbardziej mi pasuje to problemów, jakie ma moje dziecko. czy mam rację czy może jednak się mylę? czy te objawy mogą wskazywać na afazję u dzieci? z góry dziękuję za odpowiedzi na moje pytania i pozdrawiam serdecznie.

Witam

W celu diagnozy należy udać się do neurologa dziecięcego, być może będzie konieczne wykonanie badania EEG. Być może u Syna występuje niekoniecznie afazja a opóźniony rozwój mowy.
Co mówi logopeda prowadzący dziecko? Może forma terapi jest nieskuteczna i należy zastanowić się nad zmianą strategii?

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. Afazję dziecięcą diagnozuje na podstawie badań (zazwyczaj TK i/lub MRI) lekarz neurolog wspólnie z neurologopedą. Pisze Pani, iż Synek ma 30 miesięcy i ogromne opóźnienia w rozwoju mowy (gaworzenie do 22 miesiąca, obecnie pod wpływem terapii używa ok. 40 najprostszych słów). Normy są takie, iż już 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. W przypadku Pani Synka niezbędna jest konsultacja u lekarza neurologa oraz intensywna terapia neurologopedyczna.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl

Warto odwiedzić neurologa dziecięcego, logopeda i psycholog też potrafią dokonać oceny dziecka i stwierdzić jaki jest problem.