Jak poprawić rozwój dziecka?

Szanowny Panie Doktorze, zwracam się z uprzejmą prośbą o poradę w sprawie przyczyn zaburzeń rozwoju mojego dziecka. Dziecko jest dwujęzyczne (polski i niemiecki, mieszkało w dwóch krajach obecnie przebywa w Niemczech). Po urodzeniu stwierdzono obustronną dysplazję stawów biodrowych 4 w skali Grafa – opóźnione chodzenie, mała ruchliwość. W wieku 2,5 roku stwierdzono niedoczynność przytarczyc spowodowaną obecnością genu Gynas (nie stwierdzono genetycznie syndromu). Dodatkowo niedoczynność tarczycy wykryta w 2,5 roku. Przyjmuje wapń, witaminę D3 i L-thyroxin. Trzykrotny pobyt w szpitalu, zabiegi pod narkozą. Do czwartego roku życia nie mówiła, rozwój mowy rozwinął się w języku niemieckim, po polsku nie tworzy jeszcze zdań, czasami krótkie- pobyt w Polsce od 18 do 42 miesiąca. Obecnie wyniki badań są w normie, jednak rówieśnicy wyprzedzają ją rozwojem motorycznym, mowy i intelektualnym (trudności w uczeniu się szczególnie z matematyki – obecnie uczęszcza do 1 klasy szkoły podstawowej, problemy z koncentracją). Dziecko jest bardzo nieśmiałe, lękliwe, problemy z ubieraniem się, otwiera się tylko w domu. Nie stwierdzono niepełnosprawności, autyzmu i mutyzmu, brak konsultacji neurologicznej. Chciałabym zadać pytanie czy zaburzenia rozwoju są spowodowane genem Gynas czy dysplazją stawów biodrowych? Jakie zaburzenia mogą jeszcze wystąpić? Czy jest możliwe osiągnięcie wyższego poziomu intelektualnego i motorycznego ( rehabilitacja jest prowadzona od urodzenia)? Serdecznie pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

Zaburzenia rozwoju mogą wynikać z genu Gynas, często obecne są obniżone funkcje intelektualne. Rehabilitacja oraz uczestnictwo w terapii jest jak najbardziej wskazana. Pewne rzeczy mogą tą drogą zostać wyrównane ale wszystko zależy od indywidualnych czynników i poziomu na jakim osoba funkcjonuje.

Pozdrawiam

AM

w razie pytań jestem do dyspozycji

www.pracowniaterapeutyczna.eu