Jak można stwierdzić upośledzenie u dziecka?

Dzień dobry. Na jakiej podstawie psycholog może stwierdzić upośledzenie umysłowe u 2,5 letniego dziecka, jeśli dziecko prawidłowo wykonała test polegał on na szukaniu tego samego klocka, układaniu klocków w rzędzie np raz czerwony raz żółty, dziecko musiało powtórzyć taka sama budowle, musiało wskazać który kolcek jest duży, a który mały. Dziecko zrobiło te zadania poprawnie. Jedyne czego nie wykonała to nie powiedziała co jest na obrazku, ale to jest akurat pewne, że dziecko tego nie powie, ponieważ nie mówi... Dziecko oprócz tego, że nie mówi jest pobudzone ruchowo. Czy sam brak mowy może być podstawą do stwierdzenia takiej opinii, skoro wykonała test prawidłowo? Z dodatkowych informacji to dziecko potrafi wykonywać polecenia, potrafi się samo ubrać, potrafi pić z szklanki, samodzielnie je.

Dzień dobry,

są specjalne Skale do określania poziomu rozwoju intelektualnego ( i u dzieci i u dorosłych). Poziom rozwoju poszczególnych funkcji intelektualnych rozpatruje się zawsze w odniesieniu do wieku życia badanego. Sam brak mowy u 2,5 letniego dziecka nie może być absolutnie powodem do stwierdzenia niepełnosprawności intelektualnej. Czy ma pani pisemną opinie od tego psychologa? 2,5 letnie dziecko nie musi umieć opisywać obrazka, właściwie mało które to potrafi.