Czy te schorzenia kwalifikują się do zaświadczenia o niepełnosprawności?

Mam upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym, zaburzenie osobowości i leczę się u psychologa   psychiatry i neurologa. W grudniu składam dokument o grupę czy mogę dostać umiarkowany stopień niepełnosprawności i czy przysługuje mi grupa bo się denerwuje czy może być na czas określony i czy na stałe???? Proszę o odpowiedź.

Mgr Patrycja Nosel Psycholog

Szanowny Panie, rozumiem, że interesuje Pana system orzecznictwa do celów rentowych? Od 1998 r. obowiązują dwa rodzaje systemu orzecznictwa i rodzaje niepełnosprawności: orzecznictwo do celów rentowych, które przeprowadzają komisje lekarskie - ZUS, KRUS oraz orzecznictwo do celów pozarentowych realizujące przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Pan posiada diagnozę niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, jak wynika z wypowiedzi.
Orzecznictwo do celów rentowych kwalifikuje osobę jako: całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji; całkowicie niezdolną do pracy; częściowo niezdolną do pracy lub wymagającą przekwalifikowania zawodowego.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności dotyczy osób z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolnych do pracy albo zdolnych do pracy w warunkach pracy chronionej lub wymagających czasowej lub częściowej pomocy innych osób. Osoby legitymujące się grupą inwalidzką do celów rentowych mogą wnioskować do powiatowych zespołów orzekania o niepełnosprawności o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Uzyskanie aktualnej grupy inwalidzkiej w celach nierentownych upoważnia do korzystania z przywilejów przysługujących danej grupie osób niepełnosprawnych - w przypadku upośledzenia w stopniu umiarkowanym jest to II grupa inwalidzka. Pozdrawiam serdecznie