Czy z powodu depresji psychogennej długotrwałej i zaburzeń adaptacyjnych można otrzymać umiarkowany stopień niepełnosprawności?

Dzień dobry ! Długotrwale leczę się na nawracające stany depresyjne, przeszłam też leczenie szpitalne. Chciałabym uzyskać z tego tytułu umiarkowaną niepełnosprawność. Jestem osobą pracującą, nie staram się o orzecznictwo dla celów rentowych, tylko nadal chciałabym pracować. Ostatnio doszły też zaburzenia adaptacyjne. Czy jest to uzależnione tylko i wyłącznie od decyzji lekarza, czy są to jednostki chorobowe mnie do tego uprawniające?

KOBIETA ponad rok temu

Zgodnie z rozporządzeniem  Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności:
§ 32. 1. Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez:
(...)
2) choroby psychiczne, w tym:
a) zaburzenia psychotyczne,
b) zaburzenia nastroju, począwszy od zaburzeń o umiarkowanym stopniu nasilenia,
c) utrwalone zaburzenia lękowe o znacznym stopniu nasilenia (...).

W orzekaniu o stopniu niepełnosprawności zawsze bierze się pod uwagę, w jakim stopniu choroba powoduje niepełnosprawność. Posiadanie danej jednostki chorobowej nie jest jednoznaczne z określonym stopniem niepełnosprawności. Orzeczenie wydaje komisja ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności na wniosek osoby zainteresowanej, konieczne jest dołączenie zaświadczenia lekarskiego wydanego przez lekarza prowadzącego na odpowiednim druku.

Przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia, bierze się pod uwagę:
1) zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących, potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności;
2) ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby;
3) wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
4) możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia - poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;
5) ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
6) możliwość poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w pełnieniu ról społecznych - poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze lub inne działania.

§ 30. Standardy w zakresie kwalifikowania do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające naruszenie sprawności organizmu powodujące:
1) czasową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza konieczność udzielenia pomocy, o której mowa w § 29 ust. 1 pkt 3, w okresach wynikających ze stanu zdrowia;
2) częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza wystąpienie co najmniej jednej okoliczności, o których mowa w § 29 ust. 1 pkt 3.

§ 29. 1. Standardy w zakresie kwalifikowania do znacznego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające skutki naruszenia sprawności organizmu powodujące:
1) niezdolność do pracy - co oznacza całkowitą niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu;
2) konieczność sprawowania opieki - co oznacza całkowitą zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz ułatwiania kontaktów ze środowiskiem;
3) konieczność udzielania pomocy, w tym również w pełnieniu ról społecznych - co oznacza zależność osoby od otoczenia, polegającą na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu ról społecznych właściwych dla każdego człowieka, zależnych od wieku, płci, czynników społecznych i kulturowych.
2. Przez długotrwałą opiekę i pomoc w pełnieniu ról społecznych rozumie się konieczność jej sprawowania przez okres powyżej 12 miesięcy w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy należy mi się umiarkowany stopień niepełnosprawności?

Witam Mam 52 lata .Mam chorobę genetyczną Zespół Turnera-nie byłam leczona hormonem wzrostu i mam 136 cm .Nie mam jajników bo się nie wykształciły i leczę się hormonalnie.Mam lekka niedomykalność zastawek.Niedosluch -nosze aparaty słuchowe.Kregolup cały zniszczony -lekarze mówią że cały nadaje się do operacji całe nie będą operować całego kręgosłupa-sa tu torbiele, przepukliny, poobnizane kręgi.Biore więc codziennie silne leki przeciwbólowe przypisywanie na receptę. Czy należy mi się umiarkowany stopień niepełnosprawności? Bo komisja stwierdziła że jak się sama umyję, ubiorę i zrobię śniadanie to mi się nie należy.
KOBIETA, 53 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Umiarkowany stopień niepełnosprawności i symbole 02-P i 11-I

Witam. Otrzymałem umiarkowany stopień niepełnosprawności o dwóch symbolach przyczyn niepełnosprawności 02-P - psychiczne, ale mam też drugi symbol 11-I, za bardzo nie wiem co on oznacza. Sprawdziłem informacje w internecie, ale z oczytania wiem, że tu sklasyfikowane są inne jednostki chorobowe. Cierpię także na przewlekłą pokrzywkę idiopatyczną i astygmatyzm z niedowidzeniem oka lewego. Czy owy symbol może być związany z wcześniej wspomnianą pokrzywką - alergią?. Pzdr i proszę o informacje
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Witam. Niestety na podstawie tego symbolu nie ma możliwości dokładnego określenia drugiej przyczyny.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty