Cierpię na depresję i nie mogę przez to dostać pracy. Czy mam szansę na rentę?

Witam, mam 21 lat i od 3 lat choruję na depresję i stany lękowe. Mieszkam z narzeczoną, jednak od dłuższego czasu nie potrafię znaleźć żadnej pracy - stany lękowe nie pozwalają mi się ruszyć z domu, mam napady lęków i często zdarza się, że mdleję w miejscach, gdzie jest dużo osób. Chodzę do psychiatry już 2 rok, jednak stan ciągle się pogorsza - nie potrafię normalnie funkconowac w społeczeństwie, przez co nie chce mnie zatrudnić żaden pracodawca.

Brakuje mi pieniędzy na leki, bez których nie umiem się obejść. Czy jest możliwość ubiegania się o jakiś zasiłek lub rentę od państwa? Przez calą tę sytuację jest tylko coraz ciężej i boję się, że w końcu nie wytrzymam i zrobię coś naprawdę głupiego. Dodam, że miałem już kilka prób samobójczych i boję się, że znow mi coś "odwali". Bardzo proszę o pomoc.

Witam serdecznie.

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS po orzeczeniu komisji, na podstawie odpowiedniego wniosku, zaświadczenia o stanie zdrowia oraz wymaganego stażu ubezpieczeniowego. Tak więc, upraszczając, komisja orzeczników ZUS określa ewentualną niezdolność do pracy wobec osoby, która przepracowała określoną liczbę lat.

Jeśli nie ma Pan wymaganego stażu ubezpieczeniowego, może Pan ubiegać się o rentę socjalną.

Ustalenie stopnia niepełnosprawności jest przyznawane przez inną komisję i służy celom pozarentowym.

Ustalenie tego stopnia może ułatwić uzyskanie świadczeń pieniężnych od pomocy społecznej (np. pieniędzy na leki, środków na rehabilitację, środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ulgi podatkowej, dodatku mieszkaniowego), umożliwia również przekwalifikowanie zawodowe.

Osoba niepełnosprawna może również ubiegać się o przyznanie zasiłku stałego. Zasiłek jest świadczeniem przekazywanym z opieki społecznej na podstawie zaświadczenia o stopniu niepełnosprawności oraz wysokości dochodów.

Zasiłek stały przysługuje:

* pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
    * pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Zasiłek stały nie przysługuje, jeżeli:

* osoba otrzymuje rentę socjalną;
    * osoba otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne;
    * osoba otrzymuje dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania.

Zasiłek stały ustala się w wysokości:

* w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby;
    * w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

Kwota zasiłku nie może być wyższa niż 444 zł miesięcznie i nie niższa niż 30 zł miesięcznie. Zasiłek stały przyznaje się bezterminowo:

* w przypadku kiedy mężczyzna ukończył 65 lat, a kobieta 60 lat;
    * w przypadku, gdy orzeczenie jest wydane na czas nieokreślony.

Zasiłek stały przyznaje się na okres:

* w przypadku gdy orzeczenie ma charakter okresowy.

Wyczerpujących informacji na ten temat może udzielić Panu najbliższy ośrodek pomocy społecznej. Na temat różnic między rentą a stopniem niepełnosprawności może Pan przeczytać w internecie.

Zgodnie z Ustawą z dnia 15 lipca 2003 r.
w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U.03.139.1328)
(Dz. U. z dnia 8 sierpnia 2003 r.):
§ 32. 1. Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez:
1) upośledzenie umysłowe począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym;
2) choroby psychiczne, w tym:
a) zaburzenia psychotyczne,
b) zaburzenia nastroju począwszy od zaburzeń o umiarkowanym stopniu nasilenia,
c) utrwalone zaburzenia lękowe o znacznym stopniu nasilenia (....)

Proszę wziąć pod uwagę, że ustawa mówi o utrwalonych zaburzeniach lękowych - rozumie się przez to z reguły zaburzenia, w których leczenie jest intensywne: obejmuje np. kilka pobytów w szpitalu (np. oddziałach leczenia nerwic), leczenie w którym pacjent nie odosi korzyści mimo leczenia zgodnego ze standardami. W przypadku zaburzeń lękowych istotna jest przede wszystkim psychoterapia.

Szczegółowych informacji powinien udzielić Panu lekarz prowadzący leczenie, do którego może Pan zwrócić się z prośbą o zaświadczenie o stanie zdrowia dla celów rentowych.

Z pozdrowieniami