Czy zespół Aspergera jest kategorią niepełnosprawności?

Mój partner ma 40 lat. Jest inteligentny i po studiach, jednak z powodu jak mówi ma stwierdzony zespół Asperger'a z lekkim autyzmem. Z tego powodu odnajduje sie jedynie w pracach fizycznych w hipermarkecie. Twierdzi, że nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, jednak po adresie jego firmy pośredniczącej można wyczytać, że zatrudnia ona tylko niepełnosprawnych. Czy Asperger oznacza niepełnosprawność ?

Osoba z diagnozą całościowych zaburzeń rozwoju (w tym zespołu Aspergera) ma prawo ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Decyzję o jego przyznaniu podejmuje właściwa komisja.

Nie użyłbym jednak stwierdzenia, że zespół Aspergera oznacza niepełnosprawność. Osoba z taką diagnozą, a więc będąca w spektrum autyzmu, funkcjonuje inaczej, niż osoby neurotypowe. Nasilenie tych trudności jest jednak zróżnicowane.