Jaka jest różnica między tymi chorobami?

Czy osoby z inteligencją poniżej przeciętnej w przeciwieństwie do osoby z lekkim upośledzeniem umysłowym przekraczają myślenie 12 letniego dziecka? Jeśli nie to jaka jest różnica między lekkim upośledzeniem umysłowym a pograniczem?

Szanowna Pani,

Iloraz intelgencji przeciętny/średni jest to umownie średnia ilorazu inteliugencji dla populacji +/- jedno odchylenie standardowe, a więc 100+/- 15, więc wynosi on ok. 85-115 na skali IQ. Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim (dawniej nazwana upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim) wynosi 69-55 w skali IQ Wechschlera i zdolność intelektualna takiej osoby faktycznie jest charakterystyczna dla średniej zdolności intelektualnej 12-latka/latki. Warto również podkreślić, że na wynik w teście inteligencji ma szereg wiele dodatkowych czynników, tj. lęk przed oceną, poziom wyspania/zmęczenia, pogoda, temperatura, osoba przeprowadzająca badanie, pora roku itp., dlatego należy pamiętać, aby nie przypisywać wynikowi zbyt dużego znaczenia. Ponadto osoba o tym samym wyniku w teście może funkcjonować lepiej lub gorzej w zależności od innych umiejętności.

Pozdrawiam