Czy możliwe, że diagnoza o upośledzeniu jest prawidłowa?

Witam mam do państwa pytanie na temat upośledzenie umysłowego w stopniu lekkim ponieważ byłem badany w poradni trzykrotnie za pierwszym razem mój iloraz inteligencji mieścił się w normie intelektualnej po czterech latach podczas drugiego badania diagnoza wskazywała na wynik graniczny upośledzenia umysłowego i wtedy podczas trzeciej próby wieku 16 lat jak uczęszczałem do szkoły zawodowej w poradni dniagnoza wskazywała na lekką niepełnosprawność intelektualną moje pytanie jest następujące czy to jest w ogóle możliwe żeby podczas trzeciej próby dopiero wykryto niepełnosprawność? Dodam że aktualnie posiadam prawo jazdy kategorii B normalnie funkcjonuje w życiu czasami mam problemy z myśleniem widzę to sam po sobie że potrzebuję np. Chwilę pomyśleć domyślić się
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy!

Upośledzenie umysłowe, nazywane również niepełnosprawnością intelektualną, jest zaburzeniem rozwojowym. Głównymi objawami są trudności społeczne, w porozumiewaniu się oraz w nauce. 85% stawianych diagnoz to upośledzenie w stopniu lekkim, a więc nie uniemożliwiającym samodzielnego życia, sprawiającym trudności społeczne czy w nauce, jednak nie przekreślając ich. Zazwyczaj wykrywane na etapie szkolnym lub wczesnoszkolnym, jednak z czasem wyniki testów mogą się zmieniać. Potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy są następujące:

● Rozwój i środowisko: Wyniki testów intelektualnych mogą zmieniać się w czasie pod wpływem różnych czynników, takich jak otoczenie danej osoby, edukacja i jej metody, motywacja, stres, czy silne emocje. Osoba, która początkowo funkcjonuje w normie, może mieć trudności w bardziej wymagających sytuacjach edukacyjnych, co wpływa na wynik testu. Większa ilość doświadczeń życiowych może zmieniać wyniki testów.

● Różnice w testach: Testy inteligencji mogą różnić się między sobą. Zastosowanie innej metody lub narzędzia może dawać nieco inne wyniki.

● Indywidualne tempo rozwoju: Każdy rozwija się w swoim tempie, a różnice w rozwoju poznawczym mogą być bardziej widoczne w wieku nastoletnim, gdy wymagania edukacyjne i społeczne rosną. Pana rozwój mógł dopiero z czasem uwidocznić pewne kwestie poruszane na testach.

Jednakże postawienie samej diagnozy o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim wymaga spełnienia trzech kryteriów. Pierwszym jest wynik testu IQ w przedziale 69-50. Drugim są problemy społeczne, trzecim zaś początek przed 18 rokiem życia. Jeśli nie ma to miejsca przed 18 rokiem życia, lecz po, warto rozpatrzyć możliwość występowania zaburzeń adaptacyjnych (https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-adaptacyjne).

Kolejnymi przyczynami zmiany Pana wyników w czasie, mogą być stres, zmęczenie lub zwyczajnie brak wewnętrznej motywacji w dniu wykonywania testu, co też mogło się przełożyć na wyniki. Mogą to być również najzwyklejsze błędy diagnostyczne, ponieważ testy tego typu składają się również z wywiadu z osobą badaną oraz obserwacji jej zachowań.

Zalecamy wykonanie ponownych testów - mogą one potwierdzić lub zaprzeczyć Pana obecnym wynikom. Lekka niepełnosprawność intelektualna jest utrapieniem, ale nie niweczy czynności takich jak prowadzenie samochodu, jeśli czas przetwarzania informacji wciąż mieści się w przedziale wymaganym do bezpiecznego prowadzenia. Ponowne, szczegółowe badania pomogą Panu w dalszym funkcjonowaniu.

Po więcej informacji zapraszamy na nasz portal:

https://portal.abczdrowie.pl/uposledzenie-umyslowe#uposledzenie-umyslowe-podzial

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty