Zaburzenia zachowania na podłożu organicznym i upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym oraz padaczka

Czy zanurzenia zachowania na podlozu ogranicznym i uposledzenie umyslowe w stopniu umiarkowanym ,padaczka zsliczaja sie do chorob neurologicznych ? To wszystko ,ma moj syn ale na komisji orzekajacej dano mu orzeczenie o stopniu umiarkowany i ze nie wymaga opiekuna ma skonczone 18 lat a lecze go od urodzenia

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, zaburzenia zachowania i upośledzenie umysłowe umiarkowanego stopnia należą do chorób psychicznych. Padaczka jest natomiast choroba neurologiczną. Większość osób z upośledzeniem umysłowym umiarkowanego stopnia może osiągnąć pewien stopień niezależności w zakresie samoobsługi, jak również rozwinąć umiejętności adekwatnego komunikowania oraz uczenia się. Jednakże wiele osób dorosłych wymaga wsparcia, aby móc żyć i pracować w społeczeństwie. Pozdrawiam.