Czy autyzm jest równoznaczny z upośledzeniem?

Szukam informacji na temat autyzmu. Obecnie wszędzie opisuje się go jako zaburzenie rozwoju. Zastanawiam się, czy jest to równoznaczne z upośledzeniem? Czy określenia te stosuje się zamiennie, czy może słowo "zaburzenie" wypiera "upośledzenie" jako mniej pejoratywne?

Witam serdecznie,
Autyzm należy do grupy całościowych zaburzeń neurorozwojowych. Zaburzenia te charakteryzują się brakiem odpowiednich dla wieku umiejętności uwarunkowanych dojrzewaniem mózgu (chodzi tu przede wszystkim o zaburzenia interakcji społecznych, zaburzenia porozumiewania oraz o występowanie stereotypowych zachowań, aktywności i zainteresowań). Nie jest to równoznaczne z upośledzeniem umysłowym, gdyż u części dzieci z autyzmem iloraz inteligencji jest w normie.
Pozdrawiam

O upośledzeniu umysłowym mówi się w wypadku spadku sprawności umysłowej – niższe IQ. Autyzm jest zaś jest zaburzeniem funkcji społecznych i komunikacyjnych. Są to zatem odrębne zjawiska. Jednak dość często autyzmowi towarzyszy również niestety upośledzenie umysłowe . Tak więc moim zdaniem są to zjawiska odrębne choć dość często ( a wiec nie zawsze) sprzęgnięte.

Pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Autyzm nie jest tożsamy z upośledzeniem. Osoby autystyczne mogą mieć normę intelektualną, mogą być nawet bardzo inteligentni, ponadprzeciętnie tzw sawanci ale też wśród osób z autyzmem często występuje upośledzenie umysłowe.
Osoby zaś z niepełnosprawnością intelektualną nie muszą mieć autyzmu.

Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac