Czy jest jakaś rada na ciągłe koszmary i trudności z zasypianiem?

Mam 22 lata i właśnie skończyłam szkołę. Zawsze miałam problemy z zaśnięciem, ale przez ostatnie pół roku nie wiem, co ze sobą zrobić. Biegam, wychodzę na świeże powietrze, siedzę do późna, by wymęczyć organizm, oglądam telewizję i książki czytam. Chęć zaśnięcia pojawia się dopiero o godz. 2-3 nad ranem i śpię zaledwie 3, max. 4 godziny. Nie mogę już potem zasnąć. Koleżanka poleciła mi melatoninę. Działała, fakt, ale przez pierwszy tydzień, może dwa, a bałam się zwiększać dawkę, bo to może jeszcze wyjść na gorsze. W ciągu dnia męczy mnie wszystko, nie mam ochoty wstawać z łóżka.

Drugim i większym problemem jest to, że kiedy już zasnę, to mam koszmary. Jestem obecnie 6 lat w związku z chłopakiem. Zdradził mnie, ale wyjaśniliśmy sobie wszystko i układa się dobrze. Ale te sny... Śni mi się, że spotykam go w domu, w pracy, w sklepie, u koleżanki, gdziekolwiek, miejsce chyba nie jest ważne, są tam jedna lub dwie dziewczyny i mnie zdradza. Musi wybrać między mną a tamtymi i zawsze wybiera inne. To jest takie upokarzające. Budzę się zalana łzami i nie wiem nigdy, czy to był sen czy prawda. I czasem się zdarza, że dzwonię do niego o 5 rano, by dowiedzieć się tylko, czy to był sen. Żałosne :( Co to może oznaczać? Ja już naprawdę jestem na granicy wytrzymałości. Błagam, doradźcie coś. Jestem już zmęczona tym wszystkim.

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Jeśli stosuje Pani zasady higieny snu, a mimo to występują problemy z zaśnięciem i utrzymaniem snu, to jest prawdopodobne, że bezsenność ma ścisły związek z przeżywanym napięciem - może ono powodować nadmierną czujność, pobudzenie i niemożność zaśnięcia. Sen, który trwa tylko kilka godzin ma nieprawidłową strukturę, dlatego pamięta Pani treść snów.

W takiej sytuacji najlepiej byłoby skorzystać z wizyty u psychoterapeuty. W trakcie psychoterapii może Pani nauczyć się technik relaksacyjnych, aby obniżyć napięcie towarzyszące zasypianiu. Badaniem treści i znaczenia snów zajmują się terapeuci o orientacji psychodynamicznej.

Wskazana jest również konsultacja u lekarza psychiatry - przewlekła bezsenność może być objawem depresji. Psychiatra może przepisać Pani leki ułatwiające zasypianie i poprawiające jakość snu.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty