Nocny tryb życia - jak się przestawić?

Witam. Jestem mężczyzną i mam 17 lat. Nigdy wcześniej nie miałem problemów ze snem. Wszystko zaczęło się po pójściu do liceum (jestem w pierwszej klasie). Na początku chodziłem spać około 1 w nocy, z czasem kładłem się coraz później i teraz chodzę spać około 3-4 w nocy. Rano jestem mocno niewyspany i łapie mnie straszny dołek, wszystkiego się odechciewa, pójście na lekcje jest czymś niezwykle trudnym i jedyne, czego chcę to zasnąć lub umrzeć. Coraz częściej zdarza mi się zasypiać na lekcjach.

Z czasem wszystko się zmienia. Po powrocie ze szkoły czasami robię sobie krótką drzemkę, ale nie zawsze. Im późniejsza jest godzina, tym lepiej się czuję. Około godziny 21 przychodzi mi bardzo dobry humor, świat wydaje się lepszy, a życie lżejsze. Energia mnie rozpiera. Wtedy jestem bardzo nadpobudliwy i pracuję na komputerze do późnej godziny, chociaż najchętniej poszedłbym pobiegać. Nawet jeśli położę się wcześniej, to i tak nie zasnę, bo martwię się różnymi rzeczami i rozmyślam, czasem zajmuje mi nawet 2 godziny, zanim zasnę.

W weekend odsypiam cały tydzień i śpię ponad 12 godzin, czasami nawet 15. Dodam, że przez ostatnie pół roku schudłem 10 kilogramów, mimo że nie zmieniałem diety i nie zwiększyłem swojej aktywności fizycznej. Zacząłem nawet jeść więcej.

Witam serdecznie.

Twoje kłopoty ze snem mogą wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich są z pewnością nieprawidłowe nawyki: stosowanie drzemki w ciągu dnia, zbyt późna pora kładzenia się do łóżka, nieregularny rytm snu (odsypianie w weekendy), zwiększanie aktywnosci w godzinach wieczornych.

Aby to zmienić, musisz zrezygnować z drzemki, a w godzinach wieczornych wyciszać się i zmniejszać aktywność - np. czytać książkę w łóżku, zamiast grać na komputerze. Powinieneś również kłaść się do łóżka i wstawać o stałej porze - zarówno w dni robocze, jak i w weekendy.

Więcej na temat higieny snu możesz przeczytać w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu
W tej sytuacji wskazana jest też wizyta u internisty i badanie hormonów tarczycy - bezsenność i utrata masy ciała mogą być objawem nadczynności tarczycy.

Z pozdrowieniami