Czy w taki sposób da się poprawić jakość snu?

Czy to prawda że poziom melatoniny rośnie po godz 20:00 a najwyższy poziom ma około 2:00 ? Czy da się tak przestawić zegar biologiczny że najwyższy poziom będzie mieć się wcześniej np o 24? Czy da się przestawić na wcześniejsze chodzenie spać(20:00) i wstawanie np o 3 w nocy czy ma to sens ? Czy da się osiągnąć wysoka jakość snu chodzisz spać wcześniej ? Czy jest to potwierdone badaniami ?

Szanowny Panie,

to nie jest tak, że u wszystkich osób poziom melatoniny rośnie po godzinie 20:00 i u wszystkich osiąga maksimum około godziny 2:00. Rytm okołodobowy jest sprawą bardzo indywidualną.

Czy da się przestawić na wcześniejsze chodzenie spać? Tak, ale jest to proces trudny i wymagający bardzo wiele wysiłku i konsekwencji. Tego typu interwencje stosuje się WYŁĄCZNIE wtedy, gdy rytm okołodobowy pacjenta bardzo mocno odbiega od wymagań środowiskowych (czyli na przykład godzin pracy).

Jeśli ma Pan problemy z jakością snu, to warto w pierwszej kolejności poczytać o zasadach higieny snu i spróbować się do nich dostosować. Jeśli to nie pomoże - warto zgłosić się do lekarza rodzinnego lub psychiatry.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek