Czy powinienem zmienić godziny snu?

Witam, mam 24 lata i jestem człowiekiem chętnie spędzającym wolny czas nocny(najlepiej mi się zasypia ok.2:00) ale lubię rano pospać(jak wstanę 10:00-10:30 jestem wyspany,jak wcześniej jestem niewyspany), moja Mama uważa że powinienem chodzić wcześniej spać a to w jakich godzinach zasypiam i o której się budzę nie jest normalne i powinienem to leczyć(Mama kłodzie się 23-23:30 a wstaje ok.8-9) czy mama ma rację? Czytałem o ludziach "sowach" z chronotypem nocnym ale dla Mamy to "brednie" i moja wymówka a ja właśnie od godz.19-20 czuje się aktywny i pełen energii czy moja Mama ma rację? Czy może jednak jestem "inny" niż Ona ale normalny dla Siebie a Mama tego nie potrafi zaakceptować. Co mam w takim wypadku zrobić?

Ma Pan 24 lata, warto przystosować godziny snu do trybu życia, pracy, do życia domowników. Są sowy i skowronki, ale trzeba dostosować się do obowiązków, planów nauki, do pracy...
Pozdrawiam i życzę dobrego snu zdrowego trybu życia i ochoty do wstania rano i podjęcia aktywności .

Szanowny Panie,

odpowiedź na tak postawione pytanie tak naprawdę zależy od tego czy późne chodzenie spać i późne wstawanie przeszkadza Panu w obowiązkach zawodowych/edukacyjnych i czy wpływa negatywnie na życie osobiste.

Jeśli ma Pan taki rodzaj pracy, który umożliwia późne chodzenie spać i późne wstawanie, a jednocześnie ten rytm snu i czuwania nie przeszkadza Panu w życiu rodzinnym i towarzyskim, to nie należy się specjalnie przejmować.

Jeśli jednak preferowany przez Pana rytm snu i czuwania jest w dużym konflikcie z oczekiwaniami pracodawcy i powoduje, że np.: spóźnia się Pan do pracy, albo opuszcza zajęcia na studiach (co powoduje znaczne pogorszenie efektywności pracy/nauki), to warto byłoby spróbować przesunąć rytm snu i czuwania na wcześniej.

Od razu powiem, że nie jest to zadanie proste. Wymaga czasu, dużego wysiłku i żelaznej dyscypliny. Tego typu interwencje potrafią być jednak skuteczne.

Skuteczne przesunięcie rytmu snu i czuwania wymaga zwykle współpracy z psychologiem lub psychoterapeutą, który zna się na leczeniu zaburzeń snu.

Pozdrawiam

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/