Problemy ze snem a zmiany w pracy

Witam. Pracowałam przez jakiś tydzień na produkcji gdzie byłam na zmienie od 22 do 6 rano. Po czym teraz mam tydzień wolnego. Niestety nie mogę spać już od 4 dni w nocy. Znaczy się zasypiam Ale nie mogę już spać od 3 do końca nocy.Ale zasypiam południe po 14 i po tej godzinie jestem cały dzień nie wyspana. Czy to normalne?czy to może jakaś choroba co przez ta pracę nie mogę zasnąć prosz o odpowiedź.Magda

To typowy objaw zaburzenia rytmu dobowego. Jest czymś zupełnie normalnym przy zmianowym trybie pracy. Organizm jest niczym zegar. Gdy "nastawiamy go" przez tydzień na funkcjonowanie nocne, tj. od godz. 22 do 6 jak Pani pisze, później sam domaga się snu w ciągu dnia, zaś nocą jest bardziej aktywny. Naszymi przyzwyczajeniami (lub jak w Pani przypadku pracą) możemy łatwo rozregulować ale też i uregulować na nowo nasz zegar biologiczny. Razem z rytmem dobowym idzie w parze łaknienie, czyli odczuwanie głodu. Ważne jest to ze względu na fakt, że późne spożywanie posiłków zaburza sen i "rozbudza" organizm.