Problemy ze snem i praca w nocy

Witam. Mam pytanie dt. mojego snu. Otóż pracuję od 18:00 do 2:00-3:00 w nocy. Opiekuję się chłopcem. Idę z nim spać o 22:00, potem jego mama budzi mnie po swoim powrocie z pracy (1-3 w nocy). Do domu idę jak pijana, zasypiam i wstaję o 8:00 rano. Jednak w dzień czuję się niewyspana. Czy mają państwo jakieś rady? Czy nie powinnam zasypiać razem z dzieckiem i przemęczyć się do 2:00 w nocy? Czy powinnam zrobić drzemkę w dzień? Dziękuję za odpowiedź.

Witam Panią. Obawiam się, że tryb w jakim Pani pracuje nie służy regulacji rytmu snu i aktywności. Pani organizm dostaje sprzeczne informacje. W godzinach, kiedy potrzebuje snu jest zmuszany do aktywności (napisała Pani, że w środku nocy jest Pani budzona przez matkę dziecka, którym się Pani opiekuje i do domu wraca Pani jak pijana) a w godzinach przeznaczonych do aktywności jest Pani senna. Zaburzenie tego rytmu może przełożyć się na różne obszary Pani funkcjonowania. Jeśli jeszcze nie wystąpiły to mogą niebawem pojawić się problemy z koncentracją a nawet dolegliwości ze strony Pani organizmu. Z pewnością ważna jest też ciągłość snu a Pani jest wybudzana. Proszę też sprawdzić jak będzie Pani się czuła z drzemką podczas dnia. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Niewykluczone, że w godzinach, w których jest Pani wybudzana, znajduje się Pani w fazie głębokiego snu (REM). Regularne omijanie tego momentu podczas snu może prowadzić do podobnych efektów jak bezsenność. Trudno o radę w sytuacji, kiedy nie może Pani zmienić swojego trybu pracy. Proszę spróbować poeksperymentować. Może Pani spróbować z drzemką w ciągu dnia, wstawaniem godzinę później itd. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie Pani w ten sposób rozwiązanie, które przynajmniej w pewnej mierze przyczyni się do poprawy Pani stanu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter
http://michalpyter.com