Jak rozwiązać problemy związane ze snem trzymiesięcznego niemowlęcia?

Witam,

Jestem mamą trzymiesięcznego, pogodnego i zdrowego niemowlęcia. Jedyny, poważny problem, jaki z nim mamy dotyczy snu. Jako noworodek zasypiał po karmieniu, po odbiciu, w nocy tych karmień było kilka, nawet co dwie godziny, jedynie po kąpieli przesypiał dłużej, nawet cztery godziny. Zdarzają się obecnie noce, że śpi po kąpieli i karmieniu nawet 4 - 5 godzin, po czym następne 2 - 3 godziny. Na ogół jednak śpi tylko 45 minut i się wybudza. Zaczyna pojękiwać, a potem płakać. Trzeba go wziąć na ręce i pokołysać. Czasem pomiędzy zaśnięciem, a pierwszym karmieniem są 3 -4 takie pobudki. Zasypia tylko przy piersi. Próba nakarmienia go przed kąpielą i uśpienia na rękach skończyła się trwającym godzinę atakiem płaczu i napinania się. Jak z jakiegoś powodu nie uśnie tuż po karmieniu, przy piersi, też jest płacz, wyginanie się, prężenie. Podobnie jest z zasypianiem po karmieniu w nocy. Czasem jest 10 minut jedzenia, a potem 40 minut usypiania wyginającego się i płaczącego niemowlęcia. Nad ranem wybudza się o 5 - 6 i wcale nie chodzi o głód, bo próby nakarmienia go kończą się wypluwaniem piersi (gdy zaczyna płynąć mleko) i płaczem. W żaden sposób nie mogę go wtedy uśpić. On się denerwuje, płacze, bo jest śpiący. Nie pomaga noszenie na rękach, smoczek, kołysanie w łóżeczku.

Podobnie jest w dzień - zasypia najczęściej na spacerach w wózku, czasem po chwili płaczu, czasem po kilku minutach. Budzi się po 40 minutach, chyba że cały czas rusza się wózkiem. Budzi się z płaczem, w większości przypadków udaje się go ponownie uśpić i wtedy już śpi nawet dwie godziny. Najgorzej jest jak nie można wyjść na spacer - wtedy zasypia na rękach po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach marudzenia, gdy jest już zupełnie nieprzytomny. Gdy zaśnie, trzeba mu przytrzymywać rączki, bo gwałtownie nimi rusza i się wybudza. Śpi ogólnie niespokojnie, zarówno w dzień, jak i w nocy. W nocy śpi ciasno zawinięty, ale zawijam go dopiero gdy zaśnie, odkładając do łóżeczka. W dzień to zawinięcie nie pomaga, budzi się po 45 minutach, choć wcale nie jest wypoczęty. Czasem uda mi się go uśpić, czasem nie - wtedy jest bardzo marudny, bo jest niewyspany. Mimo, że jest śpiący, nie może zamknąć oczu. W nocy karmię go po ciemku, wieczorem staram mu się jakoś zasłonić oczy, w dzień wywołuje to płacz. Mam wrażenie, że problem dotyczy nieumiejętności samodzielnego zaśnięcia, w tym po wybudzeniu, ale nie wiem, jak go rozwiązać.    

KOBIETA ponad rok temu

Jak wiązać chustę?

Umiejętnie zawiązana chusta to świetny sposób na noszenie niemowlaka. Wiele mam ceni sobie to rozwiązanie. Obejrzyj filmik i dowiedz się, jak wiązać chustę.

Witamy serdecznie.

Powodów wybudzania się dziecka w nocy może być wiele, np.: zbyt mała wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a za wysokie temperatury, pragnienie, głód lub po prostu dziecko ma taki rytm spania.

W pierwszym przypadku dość łatwo jest sprawdzić czy dziecko reaguje na zmiany ze zmianą temperatury i wilgotnością powietrza w pokoju, w którym śpi. Dość łatwo jest również sprawdzić czy ma pragnienie lub czy jest głodne.
W wypadku karmienia piersią może warto porozmawiać z pediatrą i upewnić się czy należy jeszcze dokarmiać na noc dziecko butelką - może pokarm mamy już nie wystarcza? 

Jeśli chodzi o ostatnią przyczynę - rytm spania - to jest to dość trudne dla rodziców, bo wymaga cierpliwości, możliwości odespania nieprzespanej nocy w ciągu dnia i przeświadczenia, że nie jest to jednak stan stały i kiedyś rytm snu i zapotrzebowanie na niego może się zwiększyć.

Polecamy konsultację z terapeutą sensorycznym, który może opracować zestaw masaży dla dziecka - ułatwiających relaksację i zasypianie.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty