Jak pozbyć się takiego problemu ze snem?

Dzień dobry, mam pytanie, od około roku mam pewien problem i nie wiem czym może być spowodowany, mianowicie, często pracuje na zmianę nocną, co rozregulowuje mi sen, ale to nie wszystko, po tygodniu nocek, ciężko mi odzyskać prawidłowy rytm snu i wrócić do wstawania porannego, zdarza mi się drzemać w ciągu dnia, co w konsekwencji sprawia, że nie mogę zasnąć w nocy. Wtedy mam taki jakby nerwowy sen, zamykam oczy na powiedzmy minute i wybudzam się z gwałtownymi ruchami np. rąk, nóg, tułowia, głowy, szczęki. Wcześniej tak nie miałem, bezproblemowo zasypiałem w każdym miejscu, w podróży, u kogoś w domu. Teraz spokojnie zasypiam tylko gdy uda się odzyskać normalny rytm dobowy (wstawanie poranne, sen wieczorny) i tylko w swoim domu.
MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu

Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?

Czy jeśli mniej śpię, to oznacza, że się starzeję? Ile śpią osoby młode, a ile te podeszłym wieku? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Nie zadał Pan wprost pytania, jednak podejrzewamy, że chodzi o kwestię, skąd problemy ze snem i jak sobie z nimi poradzić.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną, o której sam Pan pisze, jest zmiana rytmu dobowego. Zamiana czasu snu z nocy na dzień odbija się nie tylko na jakości snu, ale również na samopoczuciu. Dlatego warto wprowadzić w życie kilka ważnych zasad odnośnie snu i odpoczynku.

Będąc na nocnej zmianie, zachęcamy, by zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków na rzecz lekkich, ale pożywnych dań. Po powrocie z pracy powinien Pan przede wszystkim zadbać o odpowiedni odpoczynek. Jeśli sen nie przychodzi, może Pan przygotować sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem soli oraz olejku eterycznego, np. lawendowego. Warto również zadbać o komfort w sypialni – jeśli to możliwe, proszę odciąć się od hałasów, ale też niebieskiego światła, które emitują np. smartfony i laptopy. Warunki w pokoju, gdzie Pan śpi powinny być zbliżone do tych nocnych, a więc najlepiej zasunąć zasłony, tak, by światło słoneczne nie dochodziło. W ciągu dnia zaś warto znaleźć czas na aktywność na świeżym powietrzu. Proszę również zweryfikować, jak długi sen Panu służy. Nie musi Pan przesypiać ciągiem ośmiu godzin, jednak warto zadbać, by było to około 5 godzin. Być może zajdzie potrzeba wyeliminowania krótkich drzemek, które później utrudniają zasypianie.

Jeśli jednak zaburzenia snu dokuczają Panu na tyle, że coraz trudniejsze staje się normalne funkcjonowanie, to zachęcamy do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Proszę pamiętać, że osoby pracujące na tzw. „nockach” są szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa.

Zachęcamy też, by zapoznać się z artykułami, w których można znaleźć naturalne, domowe sposoby na lepszy sen:

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-dobry-sen

https://portal.abczdrowie.pl/sprawdzone-sposoby-na-sen

https://portal.abczdrowie.pl/10-sposobow-na-lepszy-sen

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty