Co mogę zrobić z moim problemem ze snem?

Witam! Mam 27 lat i od kilku miesięcy pojawiają się u mnie zaburzenia snu, zaczęło się od moich wyjazdów za granice, presja związana ze wstawaniem o 5, nie pozwalała mi przespać choćby minuty przez cała noc, kiedy przyjeżdżałem do Polski do rodzinne domu, wszystko znikało i po prostu zasypiałem… natomiast od miesiąca mam problem z zaśnięciem również w domu rodzinnym, potrafię zasnąć dopiero po 5, ewentualnie nie spać w ogole.. owszem, następnego dnia po nieprzespanej nocy zasypiam w normalnych godzinach, natomiast budzę się po kilka razy. Zaczyna to wpływać na moje funkcjonowanie podczas dnia. Teraz za każdym razem kiedy kładę się spać, boje się, ze nie zasnę. Staram się odganiać te myśli, niestety czasem wygrywają i faktycznie nie śpię cała noc, a jednak obowiązki wzywają. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim warto wprowadzić kilka zasad, które pomogą Panu zasypiać i ograniczyć problemy ze snem. Jakoś i długość snu w dużej mierze zależy od naszego zachowania bezpośrednio przed położeniem się na spoczynek. Właściwa higiena snu, a więc zmiana naszych przyzwyczajeń, wyuczonych postaw i warunków środowiskowych, bardzo często wystarcza do tego, by uporać się z problemem bez stosowania farmakologicznych środków wspomagających.

Proszę zatem wprowadzić stałe pory kładzenia się i zasypiania, a także unikać drzemek w czasie dnia. Codzienna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu (nie musi być intensywna, ważne, by była regularna) połączona z ekspozycją organizmu na światło dzienne pozwolą odbudować dobowy rytm. Zachęcam, by przed snem wygasić sztuczne oświetlenie i znacznie ograniczyć niebieskie światło padające na oczy. Najlepiej wyłączyć telewizor, komputer i telefon już na 3 godziny przed udaniem się do łóżka, w ostateczności przynajmniej na godzinę przed planowanym sen. Proszę też zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, gdzie mieści się łóżko - ok. 18 do 22°C, właściwe przewietrzenie sypialni, unikanie ciężkostrawnych potraw. W razie gdyby problem nie zniknął, proszę skontaktować się z lekarzem.

Zachęcam, aby zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-snu,

https://portal.abczdrowie.pl/pora-jedzenia-wplywa-na-jakosc-snu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.