Jak mogę leczyć te zaburzenia snu?

Dzień dobry, Od 18 kwietnia mam problem ze snem. Do tego dnia mój sen był rzekłabym wzorowy. Nigdy nie miałam problemu z zasypianiem i bez problemu przysypiałam 8 godzin. Niestety teraz mój sen jest rwany, często budzę się w nocy, od 5 dni nie mogę zasnąć, a dzisiaj w ogóle nie śpię. Przyznam szczerze, że biorąc pod uwagę moje wcześniejsze doświadczenia z bezsennością, a w zasadzie ich brak sytuacja ta zdecydowanie mnie niepokoi. Od kilku dni stosuję melatoninę kiedy nie mogę już zasnąć, natomiast przestaje ona przynosić skutek. Poproszę o pomoc.

Zaburzenie snu to objaw, a nie chrobra. Ma wiele przyczyn. Najczęściej dzieli się je na czynniki środowiskowe lub chorobowe.

Te pierwsze to m.in.:

Częste posługiwanie się komputerem, tabletem, smartfonem i to tuż przed położeniem się spać.

Przyjmowanie przed snem środków pobudzających, takich jak kawa, narkotyki czy alkohol.

Spożywanie ciężkostrawnych potraw przed snem.

Zmienne godziny snu i drzemki w ciągu dnia.

Brak aktywności fizycznej lub wzmożona aktywność tuż przed snem.

Używanie przed snem urządzeń elektronicznych lub oglądanie w łóżku telewizji.

Te drugie to m.in.:

czynniki chorobowe i psychologiczne, zaburzające sen:

Choroby powodujące dolegliwości bólowe, które nie pozwalają zapaść w sen.

Czynniki psychologiczne bądź psychogenne, takie jak konflikty osobiste czy przykre przeżycia,

Czynniki psychologiczne-lęki, nerwice, zaburzenia depresyjne, urojenia i omamy,

Czynniki neurogenne związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, np. na skutek odniesionych urazów,

Bezsenność pierwotna o nieznanym podłożu.

Proponuję wymienione niżej sposoby radzenia sobie z zaburzeniami snu:

Stałe pory zasypiania i wstawania, nawet w wolne od pracy czy zajęć dni (weekendy, urlop). Np. jeśli zawsze zasypiasz o 22:00 a budzisz się o 8:00, rób tak nadal w dni wolne.

Unikanie oglądania w łóżku telewizji, czytania książek.

Po ok. 30 minut, jeśli sen nie nadchodzi, wstań z łóżka i wróć do niego kiedy nadejdzie senność.

Unikanie drzemek w ciągu dnia.

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, ale unikanie ćwiczeń wieczorami

"Wyciszenie się” przed snem np. przez ćwiczenia relaksacyjne, medytacje.

Ograniczenie spożywania alkoholu, odrzucenie palenia papierosów, picia napojów zawierających kofeinę, teinę itp.

Wywietrzenie pomieszczenia, w którym się sypia, utrzymanie temperatury ok. 18ºC. Zapewnienie sobie ciszy i wygody.

Mam nadzieję, że to pomoże.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zaburzenia snu mogą być powodowane przez wiele czynników, jednak najczęściej znajdują one podłoże w psychice. Bezsenność może być spowodowana wydarzeniami dnia minionego, chodzi tutaj głównie o przeżywane emocje czy stres. Niektóre osoby są bardziej podatne na takie sytuacje, zazwyczaj są to osoby cierpiące na nerwice, depresje lub stany lękowe.

Zalecamy, aby udała się Pani do poradni psychologicznej celem przeprowadzenia odpowiednich badań. Leczenie farmakologiczne może Pani pomóc w zaśnięciu, jednak stosowanie tabletek z melatoniną nie wyleczy całkowicie problemów z zasypianiem. Wskazanym byłoby przeprowadzenie specjalnej psychoterapii. Psycholog w czasie takiego leczenia może poznać naturę problemu bezsenności i dobrać odpowiednie metody radzenia sobie z nim.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym zaburzeń snu:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu

Poniżej znajdzie Pani pytania innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-zaburzenia-snu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-uregulowac-sen

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-zaburzenia-snu-u-mezczyzny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.