Z czego jeszcze mogą wynikać te zaburzenia snu?

Szanowni Państwo, bardzo proszę o pomoc i ewentualne rady. Mam 26 lat, mężczyzna, osoba szczupła bez chorób współistniejących. Od kilku lat mam problem ze spaniem. Codziennie w nocy budzę się przynajmniej raz. Często zdarza się, że budzę się kilka razy w nocy. Nie przypominam sobie żebym w ciągu wspominanych kilku lat przespał całą noc bez wybudzenia -sen trwał ciągiem te 6-8h. Moje wybudzenie zawsze poprzedzone jest jakimś snem - praktycznie codziennie. W większości przypadków zasypiam ponownie dość szybko, jeśli przebudzenie jest 1/noc. Gorzej, gdy jest ich kilka. W związku z powyższym, często gdy muszę wstać o godzinie 7 ciężko jest mi funkcjonować [pomimo położenia się spać ok 22:00]. Poranna kawa nie działa w ogóle, o godzinie 9-10 mógłbym spokojnie położyć się na drzemkę. Często jest tak, że po powrocie z uczelni muszę wziąć 15-20 minutową drzemkę, ponieważ nie mógłbym się skupić na nauce. Towarzyszy temu uczucie zmęczenia i ziewanie. O godzinie 18-19 jestem bardzo senny, ciężko mi się skupić. Kładę się do łóżka ok. godziny 21:30-22:00. Zwykle wybudzam się po 90 minutach, czasem ok. godziny 1:30-3:00, bywa również tak, że 40 minut po zaśnięciu. Do tej pory sprawdziłem już chyba wszystko związane z higieną snu: 1. nie piłem kawy po południu, nie robiłem drzemek. 2. ograniczyłem światło niebieskie specjalnymi okularami 3. nie ćwiczyłem fizycznie przed snem i nie oglądałem telewizji/komputera, nie jem przed snem 4. nawilżałem powietrze w pokoju, oraz dbałem o odpowiednią temperaturę ok. 18 stopni. 5. kładłem się o ustalonej godzinie i wstawałem o tej samej nawet w weekendy. W zasadzie problem występuje codziennie - nie nasila się pod wpływem sytuacji stresowych. Z badań laboratoryjnych: morfologia prawidłowa, TSH: 4.03 mlU/l [0.27-4.20], FT3: 3.06 pg/ml [2.04-4.40], FT4: 1.60 ng/dl [0.93-1.71]. Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję. Pozdrawiam

Witam Pana,
Istnieje wiele przyczyn bezsenności, zaburzeń snu.
Problemy ze snem – bezsenność, wybudzanie się itp. najczęściej
mają podłoże psychologiczne.
Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu należą stres,
przeżywane emocje, przykre doświadczenia z przeszłości,
depresja, zaburzenia nerwicowe, stany lękowe, praca
przy komputerze i wiele innych.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do problemów ze snem.
Nawet jeżeli żadne z powyższych u Pana nie występują,
to długotrwały brak snu może doprowadzić do zaburzeń
nerwicowych, stanów lękowych i wielu innych zaburzeń.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia snu,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta dotrze do przyczyny Pana problemów ze snem
i pomoże Panu uporać się z zaburzeniami snu.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl