Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia snu u 20-latki

Mam 20 lat i jestem studentką. Nie sądzę aby w moim życiu występowało dużo stresu, ale na palcach jednej reki mogę zliczyć dni w roku które przesypiam bez budzenia się. Do tego wszystkiego męczą mnie przedziwne sny. Nie sa to tylko koszmary, ale wiekszość z nich strasznie mnie męczy. Potrafię 'spać' 12 godzin w nocy plus dodatkowo 4 w dzień. Tyle że w dzień się bardziej wysypiam. Nie jem na noc gdyż mój żołądek poźniej wysiada. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Zaburzenia lękowe

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nie da się określić przyczyn Pani problemów ze snem. Podała Pani zbyt mało informacji, by stwierdzić, dlaczego nie przesypia Pani nocy i często się wybudza. Poza tym, źródła Pani zaburzeń snu mogą mieć charakter somatyczny, jak i emocjonalny. Wśród przyczyn problemów ze snem mieści się nie tylko stres, traumatyczne przeżycia, ale również przemęczenie, zespół bezdechu sennego, problemy z sercem, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, depresja, przyjmowanie niektórych leków, nieprzestrzeganie zasad higieny snu itp. Wspomniała Pani również o „dziwnych snach”, które utrudniają Pani satysfakcjonujący sen. Myślę, że warto byłoby w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać przynajmniej podstawowe badania, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli somatycznie wszystko będzie OK, wówczas warto byłoby skonsultować się ze specjalistą w poradni leczenia zaburzeń snu. Odsyłam też do artykułów: Dziwne sny, Budzenie się w nocy, Przyczyny bezsenności.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy