Zaburzenia snu u 20-latki

Mam 20 lat i jestem studentką. Nie sądzę aby w moim życiu występowało dużo stresu, ale na palcach jednej reki mogę zliczyć dni w roku które przesypiam bez budzenia się. Do tego wszystkiego męczą mnie przedziwne sny. Nie sa to tylko koszmary, ale wiekszość z nich strasznie mnie męczy. Potrafię 'spać' 12 godzin w nocy plus dodatkowo 4 w dzień. Tyle że w dzień się bardziej wysypiam. Nie jem na noc gdyż mój żołądek poźniej wysiada. Proszę o pomoc.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nie da się określić przyczyn Pani problemów ze snem. Podała Pani zbyt mało informacji, by stwierdzić, dlaczego nie przesypia Pani nocy i często się wybudza. Poza tym, źródła Pani zaburzeń snu mogą mieć charakter somatyczny, jak i emocjonalny. Wśród przyczyn problemów ze snem mieści się nie tylko stres, traumatyczne przeżycia, ale również przemęczenie, zespół bezdechu sennego, problemy z sercem, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, depresja, przyjmowanie niektórych leków, nieprzestrzeganie zasad higieny snu itp. Wspomniała Pani również o „dziwnych snach”, które utrudniają Pani satysfakcjonujący sen. Myślę, że warto byłoby w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać przynajmniej podstawowe badania, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli somatycznie wszystko będzie OK, wówczas warto byłoby skonsultować się ze specjalistą w poradni leczenia zaburzeń snu. Odsyłam też do artykułów: Dziwne sny, Budzenie się w nocy, Przyczyny bezsenności.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!