Czy można się wyleczyć ze złych snów?

Witam serdecznie, w chwili obecnej mam 25 lat, i jak mój podpis wskazuje jestem kobietą. Od około 7 lat noc w noc się nie wysypiam, ponieważ męczą mnie w nocy złe sny. Koszmary nie zawsze są realistycznie, nie zawsze mają cokolwiek wspólnego z moim życiem. Do tej pory bagatelizowałam sprawę, ponieważ nie miałam ciężkiej pracy. W chwili obecnej pracuję dosyć dużo, jestem wyczerpana po całym dniu, w nocy nie odpoczywam. Obawiam się, że odbije się to na moim zdrowiu. W chwili obecnej boli mnie jedynie głowa i czuję się przemęczona, przed podjęciem pracy czułam się całkiem nieźle, ale dopiero po 2 godzinach od przebudzenia.

Stosowałam domowe sposoby wyciszające przed snem, medytację, modlitwę - też relaksowały mnie, piłam ciepłe mleko, melisę, nie jadłam 3 godziny przed snem, nic nie pomaga. Czy powinnam leczyć te sny? Czy sny się leczy? Czego może to być objaw? Nie żyję w ciągłym stresie, nie miałam traumatycznych przeżyć. Dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie,

koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie.

Koszmary senne zazwyczaj nie wymagają leczenia. Jeśli jednak są powodem dużego dyskomfortu i wpływają niekorzystnie na Twoje funkcjonowanie w ciągu dnia, powinnaś skorzystać z pomocy lekarskiej.

Uporczywe, nawracające koszmary, poza przewlekłym stresem mogą być spowodowane przez przyjmowane leki (np. stosowane na chorobę wrzodową żołądka, nadciśnienie) lub substancje psychoaktywne. W każdym przypadku należy dążyć do ustalenia przyczyny.

Polecam konsultację u psychiatry, który może zaproponować Ci diagnostykę oraz leki poprawiające jakość snu.

Z pozdrowieniami