Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego śnią mi się koszmary?

Jestem trzynastolatką, każdej nocy dręczą mnie koszmary. Pewnej nocy śniło mi się, że jestem duszona, a gdy się obudziłam, nie mogłam oddychać i czułam jakby ktoś mnie trzymał za gardło. Być może panikuję. Moje sny dotyczą zazwyczaj mordowania. Występują tam moi przyjaciele, rodzina, zawsze jako ofiary. Tylko raz było tak, że moja mama była mordercą. Niedawno wyjechałam do Szwecji, wciąż uczę się języka, przez co mam problemy z komunikowaniem się z moimi rówieśnikami. Póki co, nie chcę martwić mamy. Wspominałam jej, że mam koszmary, ale było to dawno, gdy nie mogłam spać zaledwie dwie noce. Trwa to już prawie miesiąc.

KOBIETA ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

Witam serdecznie.

Koszmary senne występują u wielu ludzi.  Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu. Treścią koszmarów typowo są sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia własnego lub bliskich.

Jedną z przyczyn mogą być przeżywane stresy i konflikty psychiczne. W Twoim przypadku może to być związane z emigracją. Inne przyczyny to np. nieodpowiednia dieta, czynniki zakłócające sen (upał, hałas, nieodpowiednia dieta).

Spróbuj więc wyeliminować to, co może niekorzystnie wpływać na Twój sen. Możesz również skorzystać z informacji dostępnych w dziale:

http://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc

Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu. Przede wszystkim - staraj się obniżyć poziom stresu. Podziel się swoimi wątpliwościami i obawami z bliskimi, staraj się nie tłumić emocji i lęków - twój mózg będzie je ,,przerabiał" w trakcie snu. W trakcie dnia warto zadbać o wysiłek na świeżym powietrzu, wieczorem - o relaks (np. o odprężającą kąpiel, słuchanie przyjemnej muzyki itp.).

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy