Dlaczego od 15 lat dręczą mnie koszmary senne?

Jestem kobietą, mam 28 lat. Od ok. 15 lat, może dłużej, dręczą mnie koszmary. Praktycznie co noc przed kimś uciekam, zabijam, piję krew, tonę, spadam, gubię się, błądzę w ciemnościach i wszystko, co tylko możliwe. Budzę się wystraszona, z bardzo szybko bijącym sercem. W życiu nie mam problemów ani większych stresów. Mam udane małżeństwo, kochającą rodzinę, zdrowe dziecko. Unikam oglądania horrorów. Miałam etapy, że szukałam pomocy u psychologa i psychiatry - niestety, bez rezultatu. TK głowy nic nie wykazało, a łagodne leki nie pomogły. Modlitwa i spowiedź też nie pomagają. Próbowałam zlekceważyć sprawę, tj. nie myślałam o tym i nie wspominałam, co mi się śniło - myślałam, że może przejdzie - niestety, nie przeszło. Niby się przyzwyczaiłam, lecz jest to bardzo uciążliwe, boję się, że mogą z tego wyniknąć jakieś problemy psychiczne. Czy to może być objaw jakiejś choroby? Niekoniecznie psychicznej, np. bezdechu? Jak to sprawdzić, gdzie mogę udać się po pomoc, bo widzę, że sama nie jestem w stanie sobie z tym poradzić.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie.

Jedną z przyczyn mogą być przeżywane stresy i konflikty psychiczne. Inne to np. odstawienie alkoholu, leków nasennych, wpływ stosowanych leków, nieodpowiednia dieta, czynniki zakłócające sen (upał, hałas, nieodpowiednia dieta).
Koszmary senne występują częściej u osób leczących się z powodu astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz w przypadku zespołu bezdechu sennego.
Zespołowi bezdechu sennego często towarzyszy chrapanie. Obecnie dostępne są urządzenia do wykrywania zespołu bezdechu sennego w warunkach domowych. Pewność co do rozpoznania daje konsultacja w ośrodku leczenia zaburzeń snu. Częścią procesu diagnostycznego jest również badanie laryngologiczne. Diagnostyką zespołu bezdechu śródsennego zajmują się również ośrodki kliniczne zajmujące się chorobami płuc.

W leczeniu zaburzeń snu związanych z ekspozycją na stres lub koszmarów, pojawiających się bez istotnej przyczyny, pomocne bywają techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, jak np. relaksacja, zmiana treści koszmaru na pozytywną i jego wizualizacja oraz terapia psychodynamiczna.
Pomocne może być zastosowanie preparatów zawierających witaminy z grupy B oraz magnezu. Uważa się, że koszmary senne na ogół nie wymagają leczenia farmakologicznego.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Snu, Bezdechu Sennego i Chorób Układu Oddechowego

Ul. Mazowiecka 6/8
92-216 Łódź
Tel. (042) 6177777
http://usk4.umed.lodz.pl/index.html
Ośrodek Leczenia Specjalistycznego Szpital Nowowiejski
Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu

ul. Nowowiejska 27
00-665 Warszawa
Telefon:022-8252031
https://www.szpitalnowowiejski.pl/
Lekarska Specjalistyczna spółdzielnia Pracy
Poradnia leczenia zaburzeń snu

ul. Grunwaldzka 68
80-244 Gdańsk
Tel. +48 (058) 3446049
http://www.lekarze-specjalisci.pl/stronadom.html
Szpital Dębinki
Poradnia Zaburzeń Snu

ul. Dębinki 7
80-952 Gdańsk
Tel. (058) 3492000

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty