Leki przeciwdepresyjne w leczeniu bezsenności

Mam pytanie dotyczące leków przeciwdepresyjnych stosowanych w leczeniu bezsenności. Od listopada 2009 biorę preparat mianseryny i neuroleptyk na bezsenność. Na początku mi nie pomagało, ale od lutego, marca spałam po nim dobrze. Teraz od jakiegoś tygodnia (biorę ok. 21:00) spanie mi się bardzo pogorszyło. Najpierw zasypiałam nad ranem, a teraz w ogóle nie mogę zasnąć. Nie czuję po nim senności i strasznie się męczę. Zaznaczam, że leczę się na bezsenność od 9 lat. Wcześniej zażywałam lek trójpierścieniowy oraz neuroleptyk. Lekarz zmienił mi lek ze względu na wątrobę. Co mam teraz zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

W tej sytuacji proszę skonsultować się przede wszystkim z lekarzem prowadzącym leczenie. Psychiatra może zmienić Pani dawkę leku lub zaproponować inny preparat, który również nie wpływa niekorzystnie na wątrobę.

Pewne znaczenie może mieć również godzina przyjmowania leku. Zbyt późna pora zażycia leku może powodować problemy z zasypaniem i uczucie nadmiernej senności w dniu następnym. Wobec tego proszę spróbować zażywać wieczorną dawkę leku około godziny 18-19.00.

Ponadto, ważne jest określenie przyczyny przewlekłej bezsenności. Jeśli jest ona spowodowana innymi przyczynami niż depresją, to leczenie może nie przynosić pożądanych efektów. Poza zaburzeniami nastroju, istnieje wiele przyczyn bezsenności.

Proszę rozważyć np. konsultację w specjalistycznym ośrodku zajmującym się diagnostyką i leczeniem zaburzeń snu:

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Snu, Bezdechu Sennego i Chorób Układu Oddechowego

Ul. Mazowiecka 6/8
92-216 Łódź
Tel. (042) 6177777
http://usk4.umed.lodz.pl/index.html

Ośrodek Leczenia Specjalistycznego Szpital Nowowiejski
Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu

ul. Nowowiejska 27
00-665 Warszawa
Telefon: 022-8252031
http://www.szpitalnowowiejski.pl

Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy
Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu

ul. Grunwaldzka 68
80-244 Gdańsk
Tel. +48 (058) 3446049
http://www.lekarze-specjalisci.pl/stronadom.html

Szpital Dębinki
Poradnia Zaburzeń Snu

ul. Dębinki 7
80-952 Gdańsk
Tel. (058) 3492000

Z pozdrowieniami