Dlaczego mam koszmary i halucynacje?

Witam, od dłuższego czasu miałem problemy z zasypianiem. Kładłem się nad ranem i wstawałem po południu, postanowiłem to zmienić i zacząć chodzić spać normalnie, pomagały mi w tym tabletki na spokojny sen. Moje pytanie polega na tym, dlaczego zarówno przed, jak i po ich zażywaniu mam koszmary i halucynacje. Gdy budzę się w nocy, widzę czasami Matkę Boską z czerwonymi oczami nade mną, często gdy się obudzę nie mogę się w żaden sposób uwolnić z tego snu. Przypuszczam, że mam paraliż senny i nie wiem, czy to się dzieje naprawdę, do tego często miewam sny około 2-3 razy w ciągu miesiąca, w których przechodzę do snu świadomego i zaciskam tak mocno szczękę, że zęby mi się wyginają, łamią, wypadają, nie mogę tego powstrzymać, choć próbuję. Wszystko to odczuwam we śnie i nie mam żadnych komplikacji w rzeczywistości.

A po zażywaniu tabletek jest to samo, z tym że dochodzą halucynacje, jeśli można to tak nazwać, gdy budzę się w nocy i patrzę w ścianę, chcąc sobie przypomnieć co mi się śniło, widzę "poruszający się obraz", ktoś w nim biegnie, skaczę i w sumie jest wesoły, i do tego jest w kolorze, i mogę każdy z nich po prostu odróżnić. Czy jest na to wytłumaczenie? Jeśli chodzi o koszmary, to nie podobają mi się, lecz myślę, że to jest początek czegoś, a jeśli o halucynacje, to nawet mi się podobają.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Problem wydaje się na tyle złożony, że nie sposób go rozwiązać za pomocą konsultacji internetowej. Podłoża zaburzeń snu, bezsenności i koszmarów sennych bywają różne. Aby prawidłowo zdiagnozować te zaburzenia, konieczna jest znajomość wielu danych o pacjencie, przede wszystkim wieku, stanu zdrowia, zażywanych leków (jakie pacjent stosuje, aby zasnąć oraz innych, jakie stosuje przewlekle).

Przyczyną zaburzeń ze snem może być także stres oraz problemy natury psychicznej (np. nerwica), ale także schorzenia (np. neurologiczne, anemia, choroby wątroby itp.). Zażywanie tabletek nasennych nie jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli najpierw nie zdiagnozuje się, dlaczego pacjent nie może spać. Niektóre leki nasenne mogą nasilać występowanie koszmarów sennych.

Konieczna wydaje się zatem wizyta u lekarza, zarówno internisty, jak i psychiatry. Czasami zbawienna okazuje się rozmowa z lekarzem, często także zaleca się dłuższą psychoterapię.

Pozdrawiam serdecznie.