Jak zwalczyć dziwne sny?

Co noc miewam takie sny: - że ktoś mnie gwałci - że jestem lesbijką - że uprawiam seks. Wydaje się to tylko sny, ale to jest co noc. Gdy dziś byłam w sklepie, jakiś koleś się na mnie popatrzył i przed oczami miałam tego gwałciciela. Połowy osób nie znam w moich snach. To jest już uciążliwe. Nie wiem, jak się tego pozbyć, bo gdy rano się budzę, to dalej tkwi w mojej głowie i przez cały dzień o tym myślę. Wiem, że to głupie, ale nikt mnie nie chce zrozumieć. Powiedziałam o tym 2 przyjaciółkom, ale one mówią, że nie mam się tym przejmować. Ja się zaczynam bać..;(

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Opis Twojego problemu jest dość krótki, brakuje w nim podstawowych informacji ( chociażby Twojego wieku), trudno więc zdiagnozować dokładnie przyczynę dolegliwości i zaproponować odpowiednie postępowanie.

Charakter objawów wskazuje na koszmary senne. Koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie. Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu.
Treść koszmaru dotyczy najczęściej sytuacji  zagrożenia zdrowia, obawy przed niepełnosprawnością.

Najczęstszą przyczyną koszmarów są przeżywane stresy i konflikty psychiczne.
W Twoich snach powraca wątek seksualny, co może wskazywać np. na obawy przed rozpoczęciem współżycia seksualnego lub konflikty w związku partnerskim.

Koszmary senne mogą pojawiać się w przebiegu depresji, zaburzeń lękowych oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe - pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu).

Innym powodem może być odstawienie substancji psychoaktywnych: w szczególności alkoholu i leków nasennych. Alkohol i leki tłumią fazę snu, w której pojawiają się marzenia senne, stąd po odstawieniu poprzedzonym okresem dłuższego używania, mogą się pojawić tzw. "objawy z odbicia" - nasilenie tej fazy snu.

Na pojawienie się koszmarów sennych mogą mieć wpływ również niektóre leki internistyczne, np. stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także choroby układu oddechowego.

W leczeniu zaburzeń snu związanych z ekspozycją na stres lub koszmarów, pojawiających się bez istotnej przyczyny, pomocne bywają techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, jak np. relaksacja, zmiana treści koszmaru na pozytywną i jego wizualizacja. Analizą treści snu oraz jego znaczenia zajmuje się również terapia psychodynamiczna.

Istotne jest stosowanie również zasad higieny snu, o których możesz przeczytać w naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu

Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu.

Nie piszesz dokładnie, co budzi Twój lęk - jak rozumiem, obawiasz się, że Twoje sny mogą mieć ,,prorocze" znaczenie. Jest to oczywiście kwestia pewnych osobistych przekonań, związanych ze światopoglądem, jednak psychoterapeuci są zgodni, że treść snów odzwierciedla nasze wewnętrzne konflikty, często - nieuświadomione. Jeśli chciałabyś dokładnie poznać jakie ma to znaczenie dla Ciebie, polecam wizytę u psychoterapeuty.