Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dziwne sny - stany lękowe?

Zdarzyło mi się kilka razy śnić o czymś zupełnie normalnym, aż nagle we śnie pojawiały się dziwne postaci. Raz był to zakonnik, raz łysy mężczyzna, raz stary człowiek. Mówili coś do mnie, po czym nagle się budziłam, a w pokoju słyszałam coś w rodzaju szumu wiatru, po ciele przebiegały mi ciarki i robiło się zimno. Zazwyczaj budziłam się wtedy, leżąc na plecach, choć zawsze zasypiam na brzuchu. Raz wydawało mi się, że coś mnie unosi, raz, że coś przechodzi pode mną. Obawiam się, że mogą to być jakieś stany lękowe, które właśnie napadają mnie we śnie. Bo raczej duchów w to nie mieszam.

KOBIETA ponad rok temu

Kilka prawd na temat bezsenności

Okresowe występowanie koszmarów sennych dotyczy ok. 50% dorosłej populacji, ten odsetek jest znacznie wyższy w odniesieniu do populacji dziecięcej. Po przebudzeniu się, przejściowo, mogą towarzyszyć złudzenia dotyczące wrażenia ruchu, czy dochodzących odgłosów. Pamięć treści koszmaru jest zazwyczaj żywa.

Na pojawianie się koszmarów sennych mają wpływ różne przyczyny: przeżywane stresy, konflikty, współwystępująca depresja, zaburzenia lękowe, stosowane leki, alkohol, narkotyki, choroby układu nerwowego.

Ze względu na podobieństwo zgłaszanego problemu, polecam wątek:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/drecza-mnie-dziwne-koszmary-senne-nie-moge-sie-wyspac-prosze-o-pomoc.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy