Co mogą oznaczać moje zaburzenia snu?

Witam. Mam taki problem, że od kilku lat nie mogę przespać choviaz jednej nocy normalnie, spokojnie. Nic mi nie dolega jeżeli chodzi o stan zdrowia, ale miewam co noc koszmary. Czasem koszmary, czasem po prostu sny, które nie mają związku z moim życiem, a są to po prostu dziwne wytwory wyobraźni. Raz się zdarzy, że są to sny związane z moimi bliskimi, raz niestworzone rzeczy ,przez które zrywam się w nocy z płaczem. I tu moje pytanie - czy to normalne ? Czy ma to jakiś związek z psychiką? Często są one tak realne, że po przebudzeniu w środku nocy nie wiem co się dzieje i gdzie jestem, choć leżę we własnym łóżku. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sny są związane z podświadomością i psychiką. Być może ma pan teraz jakiś trudniejszy czas, może jakieś szczególne zmiany w życiu rodzinnym, z bliskimi. Warto czasem zapisać sen i przeanalizować (najlepiej z kimś) co może oznaczać, o czym podświadomość chce powiedzieć. Jeśli to koszmary, to warto zadać sobie pytanie - czego w realnym życiu może się pan obawiać, skąd bierze się ten strach? Być może w realnym życiu zbyt mało skupia się pan na tym co sie dzieje z emocjami, jak się czuję, co mi robią różne zdarzenia życiowe, jak na mnie wpływają itd. Dobrze było by porozmawiać z kimś, kto wspólnie z panem może pozaglądać do pana życia emocjonalnego.

Witam Panią,
Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś trudne, stresujące
sytuacje? Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Jak funkcjonuje Pani od strony psychologicznej?
Koszmarne sny sygnalizują zwykle jakiś istotny problem,
z którym śniący nie jest w stanie sobie poradzić.
Problem ten może dotyczyć zarówno teraźniejszości
jak też przeszłości.
Często koszmarne sny są objawem zaburzeń nerwicowych
lub stresu pourazowego.
U osób, które przeżyły bolesne, traumatyczne wydarzenie dochodzi
do nieustannego odtwarzania traumy zarówno w powracających,
wywołujących cierpienie wspomnieniach jak też w koszmarnych snach.
Konieczne jest wtedy podjęcie psychoterapii, gdyż związany
z tym długotrwały stres i lęk może prowadzić do nerwicy
lub zaburzeń psychicznych.
Drugi aspekt dotyczy teraźniejszości.
Odnosi się do sytuacji, lęku lub zachowania w którym śniący
tkwi obecnie.
Najczęściej jest to sytuacja, która nie daje spokoju,
a którą śniący chciałby wyprzeć, zapomnieć.
Może towarzyszyć jej lęk, bezradność, poczucie winy,
chęć ukarania się itd.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji.
Koszmarne sny zawsze sygnalizują problem, który trzeba rozwiązać
dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dla spokoju duszy.
Żeby Pani pomóc, należałoby wnikliwie przyjrzeć się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia
oraz uczuciom i emocjom, które im towarzyszą,
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami koszmarnych snów oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl