Co jest powodem codziennych koszmarów podczas snu?

Witam, od kilku lat miewam koszmary senne. Okresy w których mam złe sny trwają od 4 do 6 miesięcy, w tym czasie co noc mam koszmar, że budzę się we własnym łóżku i widzę ciemną postać, jednak nigdy nie widziałam jej twarzy. Najczęściej tylko stoi i wywołuje we mnie olbrzymi lęk, po którym się budzę we własnym łóżku i próbuję wydusić z siebie jakiekolwiek słowo. Niestety jestem sparaliżowana i nie mogę się ani ruszyć, ani nic powiedzieć. Potem znowu się budzę i tak kilka lub kilkanaście razy...

Zachęcam d spotkania z psychologiem, który nie tylko zdiagnozuje możliwe źródła problemu ze snem (psychologiczne, neurologiczne itp), ale także doradzi sposoby radzenia sobie z lękiem oraz sprecyzuje (w razie potrzeby) inne wymagane konsultacje lekarskie.

Witam,

Ze względu na powtarzalność koszmarów sennych, a także objawy lękowe, których Pani doświadcza, radziłabym bezpośrednio skonsultować się z psychologiem w celu zdiagnozowania ich źródła. Koszmary senne często są odzwierciedleniem tego co dzieje się w naszych życiu, z naszymi emocjami, sposobem postrzegania siebie i świata. Praca nad nimi i ustąpienie koszmarów jest możliwe, a w opisanym nasileniu - wydaje się konieczna, gdyż jakość snu wpływa na funkcjonowanie innych sfer człowieka.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam Panią
Koszmarne sny sygnalizują zwykle jakiś istotny problem,
z którym śniący sobie nie jest w stanie poradzić.
Problem ten może dotyczyć zarówno teraźniejszości
jak też przeszłości.
Często koszmarne sny są objawem nerwicy
lub stresu pourazowego.
U osób, które przeżyły bolesne, traumatyczne wydarzenie
dochodzi do nieustannego odtwarzania traumy zarówno
w powracających, wywołujących cierpienie
wspomnieniach jak też w koszmarnych snach.
Konieczne jest wtedy podjęcie psychoterapii,
gdyż związany z tym długotrwały stres i lęk może
prowadzić do nerwicy lub zaburzeń psychicznych.
Drugi aspekt dotyczy teraźniejszości.
Odnosi się do sytuacji, lęku lub zachowania
w którym śniący tkwi obecnie.
Najczęściej jest to sytuacja, która nie daje spokoju,
a którą śniący chciałby wyprzeć, zapomnieć.
Może towarzyszyć jej lęk, bezradność, poczucie winy,
chęć ukarania się itd.
Koszmarne sny zawsze sygnalizują problem,
który trzeba rozwiązać dla zdrowia fizycznego
i psychicznego oraz dla spokoju duszy.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji po wnikliwym
przyjrzeniu się różnym sytuacjom i wydarzeniom
na przestrzeni Pani życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem, aby zastanowić się nad podłożem tych snów. Jeżeli jakość snu ma wpływ na Pani funkcjonowanie, sytuacja się powtarza proszę skonsultować się z lekarzem. Poczucie braku możliwości ruchu we śnie jest związane z tym, że w czasie snu mięśnie odpowiedzialne za ruchy dowolne są sparaliżowane (porażenie przysenne). Może być to bardzo nieprzyjemne uczucie zwłaszcza na początku lub końcu sny, gdy jesteśmy bardziej świadomi. Przesyłam link do artykułów:
https://portal.abczdrowie.pl/budzenie-sie-w-nocy
https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-koszmarow-sennych
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl