Jak oduczyć się drapania skóry głowy?

Dzień dobry, każdej nocy zadrapuję skórę głowy podczas snu. Nie budzę się przy tej czynności ale niestety robię to tak mocno, że budzę tym męża. Drapię do krwi. Dodam, że każdej nocy mam koszmary. Dzieje się tak już od 2 lat. Dermatolog rozkłada ręce i neurolog również. Rano budzę się jeszcze bardziej zmęczona i obolała. Nie mam pojęcia co robić. Mam 27 lat i każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem, gdyż w ogóle się nie wysypiam. Zwracam się z prośbą o to co robić?

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem oraz z lekarzem psychiatra, ponieważ zachowanie może mieć podłoże psychologiczne, na przykład w zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym, na tle nerwowym.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka

Witam Panią,
Nie wspomina Pani nic o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś trudne, stresujące
sytuacje? Czy w Pani życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Jak funkcjonuje Pani od strony psychologicznej?
Zacznę od koszmarów sennych.
Koszmarne sny sygnalizują zwykle jakiś istotny problem,
z którym śniący sobie nie jest w stanie poradzić.
Problem ten może dotyczyć zarówno teraźniejszości
jak też przeszłości.
Często koszmarne sny są objawem zaburzeń nerwicowych
lub stresu pourazowego.
U osób, które przeżyły bolesne, traumatyczne wydarzenie, dochodzi
do nieustannego odtwarzania traumy zarówno w powracających,
wywołujących cierpienie wspomnieniach jak też w koszmarnych snach.
Konieczne jest wtedy podjęcie psychoterapii, gdyż związany z tym
długotrwały stres i lęk może prowadzić do zaburzeń lękowych
lub zaburzeń psychicznych.
Drugi aspekt dotyczy teraźniejszości.
Odnosi się do sytuacji, lęku lub zachowania w którym śniący
tkwi obecnie.
Najczęściej jest to sytuacja, która nie daje spokoju, a którą śniący
chciałby wyprzeć, zapomnieć.
Może towarzyszyć jej lęk, bezradność, poczucie winy,
chęć ukarania się itd.
Koszmarne sny zawsze sygnalizują problem, który trzeba rozwiązać
dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dla spokoju duszy.
Natomiast przyczyną drapania się czy rozdrapywania ran
są najczęściej traumy i urazy doznane w dzieciństwie,
których wspomnienia sprawiają tak ogromny ból, że osoba cierpiąca
drapie się mocno a czasami też rozdrapuje rany, by bólem tym
zagłuszyć cierpienia duszy.
Opisane przez Panią objawy mogą też sugerować zaburzenia
obsesyjno-kompulsyjne (OCD).
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani zrozumieć psychiczne konflikty
powstałe na przestrzeni życia oraz odzyskać spokój,
równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl